prot_s_18_2012
PROTOKÓŁ NR XVIII/ 12
Rady Powiatu Sejneńskiego
z dnia 28 marca 2012 r.
Obrady XVIII Sesji Rady Powiatu rozpoczęły się o godz. 13.00, a zakończyły się o godz. 15.05. Odbyły się one w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sejnach przy ul. Piłsudskiego 34.
Ad. pkt. 1.
Przewodniczący Rady – Pan Józef Miszkiel powitał Radnych i przybyłych Gości. Stwierdził prawomocność obrad na podstawie listy obecności radnych (listy obecności stanowią zał. nr 1 i 2).
Ad. pkt. 2.
1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Wystąpienie zaproszonych Gości.
4. Przyjęcie protokołu z XVII Sesji Rady Powiatu Sejneńskiego.
5. Informacja Starosty Sejneńskiego z działalności międzysesyjnej Zarządu Powiatu.
6. Interpelacje i zapytania radnych.
7. Przedstawienie sprawozdania rocznego z wykonania budżetu Powiatu Sejneńskiego za 2011 rok.
8. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia sprawozdania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach.
9. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia informacji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Sejnach dotyczącej działalności w roku 2011.
10. Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Sejnach wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach, ul. Łąkowa 1.
11. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach i ustalenia składu osobowego.
12. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Sejneńskiego na 2012 r.
13. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sejneńskiego na lata 2012-2037.
14. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat rocznych naliczanych z tytułu oddania nieruchomości w trwały zarząd.
15. Podjęcie uchwały w sprawie określenia zadań powiatu realizowanych w roku 2012 w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
16. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przystąpienia Powiatu Sejneńskiego do stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Sejneńszczyzna”.
17. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania Radnych.
18. Wolne wnioski i oświadczenia.
19. Zamknięcie obrad.
W głosowaniu nad przyjęciem porządku obrad udział wzięło 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem porządku obrad, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.
Ad. pkt. 3 Wystąpienia zaproszonych Gości.
Przewodniczący Rady poprosił o zabranie głosu przez Pana Grzegorza Zubowicza – Sołtysa Wsi Posejny, w związku z tym, że na poprzedniej Sesji Rady Powiatu Sejneńskiego głos nie został mu udzielony. Przewodniczący Rady powiedział też, że wpłynęło do niego pismo od Pana Zubowicza, gdzie domaga się przeprosin przez Pana Stanisława Jastrzębskiego w związku z używaniem wobec Sołtysa słów uważanych za obraźliwe. Pan Przewodniczący powiedział, że odczytał Protokół z ostatniej Sesji, jak i odsłuchał nagranie i nie znalazł tam takich wypowiedzi, które obrażałyby Pana Sołtysa.
Pan G. Zubowicz – Sołtys Wsi Posejny powiedział, że on napisał pismo i chce, aby Pan Wicestarosta przeprosił go, powiedział też, że nie chce aby Pan Wicestarosta go obrażał.
Pan S. Jastrzębski – Wicestarosta Sejneński powiedział, że nie ma zaburzeń pamięci świeżej a od rozstrzygania takich sporów są sądy.
Pani B. Karłowicz – Przewodnicząca Rady Gminy Sejny w imieniu Pana Wójta Gminy Sejny jak i swoim pogratulowała Panu Józefowi Miszkielowi oraz Panu Mariuszowi Skupskiemu objęcia stanowisk Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Rady, wyraziła też nadzieję na owocną współpracę z Gminą Sejny.
Pan A. Mocarski – Przewodniczący Rady Miasta powiedział, że listy gratulacyjne wymienionym wyżej osobom przekaże na Sesji Rady Miasta, aby Radni Miejscy poznali Przewodniczącego Rady Miasta.
Pan L. Kulesza przedstawił działalność Caritasu. Powiedział, że codziennie wydawane są posiłki, leki, a w tej chwili przygotowywane są paczki świąteczne dla najuboższych rodzin. Na Boże Narodzenie przygotowano 320 paczek. W tej chwili sytuacja jest coraz trudniejsza. Zbiórka żywności wypadła bardzo słabo. Wysyłane są prośby do instytucji, przedsiębiorstw z prośbą o pomoc. Pan L. Kulesza poprosił radnych o pomoc dla najuboższych.
Przewodniczący Rady życzył Wesołych Świąt, dodał, że zbiórka jest mniejsza bo społeczeństwo ubożeje.
Pani I. Rudziewicz przedstawiła działalność swojej firm – powiedziała, że zajmuje się zbiórką folii z bel od rolników, butelki plastikowe itp. Rolnicy odwiedzani są co około 6 tygodni i odpady odbierane są za darmo oraz wystawiane są zaświadczenia o odbiorze. Odpady są następnie pakowane i wysyłane do powtórnego odzysku. To jest ważne dla środowiska i rolnika.
Pan J. Polens – Kierownik PZD w Sejnach zapytał czy jest możliwość odbioru słupków, które ustawiane są przy drogach.
Pani I. Rudziewicz , że to jest to kwestia do dyskusji, bo wachlarz produktów odbieranych jest coraz większy i na chwilę obecną nie jest w stanie powiedzieć.
Ad. pkt. 4. Przyjęcie protokołu z XVII Sesji Rady Powiatu Sejneńskiego.
Pan J. Łuba poprosił o wprowadzenie zmian w projekcie Protokołu Nr XVII/12 ponieważ mówiąc o specjaliście w sprawach oświatowych miał na myśli Panią Lucynę Fidrych, nie jak powiedział Pana Stanisława Jastrzębskiego Wicestarostę Sejneńskiego.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie Protokół Nr XVII/12 ze zmianą zaproponowaną przez Pana J. Łubę.
W głosowaniu udział brało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem Protokołu Nr XVII/12, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.
Protokół Nr XVII/12 został przyjęty.
Ad. pkt. 5. Informacja Starosty Sejneńskiego z działalności międzysesyjnej Zarządu Powiatu.
Pan Starosta przedstawił sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Zarządu Powiatu Sejneńskiego.
01.03.2012r.
- Posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia, na tym posiedzeniu został wybrany Przewodniczący, którym został Pan Jan Wojczulis. Do tej pory Przewodniczącym Rady był Starosta, ale teraz nastąpiła zmiana, ponieważ Powiatowa Rada Zatrudnienia jest organem doradczym dla Starosty.
02.03.2012r.
- Spotkanie z Panią Celiną Luty, która tworzyła i prężnie działa w Uniwersytecie III wieku. Pani C. Luty prosiła o pomoc w organizacji szkolenia samoobrony. Nawiązano współpracę z KPP. Zostanie też przeprowadzone działanie przez KPP na temat oszusta „na wnuczka”.
03.03.2012r.
- Posiedzenie Zarządu OSP w Gibach, zebranie sprawozdawcze jedności OSP Giby, GOK Giby (Pan Wicestarosta).
05.03.2012 r.
- Spotkanie z Panem Romualdem Mejerem, Dyrektorem Pomorskiej Grupy Konsultingowej. Na dzień 3.04 zaplanowano podpisanie porozumienia na temat oceny zużycia i płatności za energię elektryczną. Grupa sprawdzi faktury i jeśli stwierdzi, że płacimy zbyt dużo wtedy w naszym imieniu – Powiatu, Gmin - przeprowadzi przetarg na zakup energii elektrycznej. Od różnicy, jaką płacimy obecnie a po przetargu, należy wpłacić dla firmy 20%. Jeżeli po wstępnej ocenie, dojdzie Firma do wniosku, że nie są zbyt duże, wtedy nie będzie organizowany przetarg.
- Spotkanie Zespołu ds. koordynacji, realizacji i monitorowania Projektu oraz szkolenie: „Rozliczenie finansowe projektu”, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku (Pan Wicestarosta),
- Spotkanie z Panem Krzysztofem Kozakiewiczem, Prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych oraz Panią Iwoną Żegarską, Kierownikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej. Pan Starosta poinformował, że Pan W. Kwaterski zezwoli, aby WTZ w tym budynku mieściły się do końca 2014 roku. Pan Starosta zapoznał się z pracą WTZ.
06.03.2012r.
- spotkanie z producentami mleka dla Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol” – spotkanie w Domu Litewskim, w którym uczestniczył również Pan Prezes E. Borawski.
07.03.2012 r.
- Spotkanie z Panią Poseł Bożeną Kamińską, omawialiśmy uczestnictwo pani Poseł w Turnieju Piłki Siatkowej,
- Spotkanie z Panem Jackiem Łozińskim, Dyrektorem Wigierskiego Parku Narodowego. Pan Dyrektor przyjechał z prośbą, aby Powiat współfinansował projekt realizowany przez WPN w ramach środków Lokalnej Grupy Rybackiej. Obecnie trwa analizowanie z punktu prawnego, czy jest możliwa taka współpraca. Raczej nie jest to możliwe, bo Regionalna Izba Obrachunkowa raczej nieprzychylnie na takie sprawy patrzy.
08.03.2012r.
- Spotkanie z Panem J. Dąbrowskim, przedstawicielem Polskiego Związku Wędkarskiego – omówienie współpracy z Polskim Związkiem Wędkarskim. Na najbliższy piątek planowane jest spotkanie z Komendantem Społecznej Rady Rybackiej – Panem Zdzisławem Gobczyńskim. Pan Dąbrowski chciałby wrócić do Zawodów Wędkarskich, jednak Pan Starosta odpowiedział, że w tym roku nie jest to możliwe, bo nie zostały zaplanowane środki na taki cel. Powiat też nie przystąpił do takiego projektu, z którego mógłby sfinansować takie zawody.
- Spotkanie z przedstawicielem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich– wstępne rozmowy odnośnie utworzenia spółdzielni socjalnych.
09- 10.03.2012r.
- Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej w ZSO w Sejnach. Jest to pierwszy taki Turniej o puchar Prezesa Mlekpolu. Pan Starosta podziękował Panu J. Miszkielowi, bo dzięki jego inicjatywie taki Turniej się odbył. Podziękował też Panu W. Kwaterskiemu, który reprezentował Sejmik Województwa i pomógł przy pozyskaniu nagród. Ponadto Pan Dyrektor zabezpieczył pomoc medyczną. Pan Starosta podziękował też Orkiestrze i Mażoretkom, a także Panu A. Małkińskiemu Dyrektorowi ZSO w Sejnach.
11.03.2012r.
- Rocznica Odzyskania Niepodległości Litwy, Dom Kultury Litewskiej w Puńsku, jednocześnie Święto Liceum Ogólnokształcącego w Puńsku. Pan Starosta podziękował Pani I. Marcinkiewicz – Dyrektor LO w Puńsku, która zorganizowała takie uroczystości.
12.03.2012r.
- Spotkanie z Panem J. Dworzańskim, Marszałkiem Województwa Podlaskiego – rozmowy dotyczące melioracji w Gminie Krasnopol. Po tym spotkaniu ustalono z Panem J. Stankiewiczem – Wójtem Gminy Krasnopol, że mieszkańcy, którzy mają działki wzdłuż zaniedbanego rowu, podpiszą oświadczenia, że będziemy mieli prawo wejść na ich działki, aby to oczyścić. Natomiast rolnicy we własnym zakresie rozplantują tę ziemię, która zostanie wybrana z rowów. Najgorszym odcinkiem jest teren leśny.
- Spotkanie z Wojewodą Podlaskim w PUW – rozmowa nt. tworzenia Centrów Integracji Społecznych a co z tym jest związane - spółdzielni socjalnych. Jednym z pomysłów było wykorzystanie budynku – domu Wojewody na byłym przejściu granicznym. Poruszono sprawę z przekształceniem budynku w Ogrodnikach, obecnie przekształca się przeznaczenie budynku, który został wydzierżawiony przez Starostwo. W tym budynku zostaną też wykonane drzwi wyjściowe, dla trzech firm, które tam mają swoje pomieszczenia.
13.03.2012r.
- Spotkanie z Komendantem Społecznej Straży Rybackiej – omówienie współpracy.
- Spotkanie z Wicemerem Łoździej, z Dyrektorem Generalnym Urzędu w Łoździejach, z Zarządem Powiatu, z Burmistrzem Miasta Sejny oraz Wójtami Gmin z Powiatu Sejneńskiego odnośnie wspólnych inwestycji drogowych. Pan Starosta podziękował Panu Staroście Jastrzębskiemu, bo dzięki niemu doszło do tego spotkania. Owocem tego spotkania były wstępne ustalenia dotyczące wspólnych kierunków działania.
14.03.2012r.
- Sesja Rady Gminy Krasnopol (Pan Wicestarosta),
- Konferencja połączona z Konwentem Powiatów Województwa Podlaskiego w Augustowie. Konferencja na temat przyszłości Szpitali; rok 2016 jest datą graniczną dostosowania szpitali.
15.03.2012r.
- Spotkanie pod tytułem „Diagnoza stanu kształcenia zawodowego i potrzeb w zakresie modernizacji oferty kształcenia dotyczących efektywności i adekwatności kształcenia przez szkoły zawodowe w kontekście potrzeb regionalnego rynku pracy”, Dom Kultury Litewskiej Sejny.
- Spotkanie z Dyrektorem Szpitala w Łoździejach, z Panem Vytas Simkonis oraz Panią Alicją Grygucis. Rozmowa dotyczyła dalszej współpracy w Powiatem Sejneńskim a dokładniej ze Szpitalem Sejneńskim. W najbliższym czasie Pan Starosta pojedzie z Panem W. Kwaterskim do Łoździej w celu omówienia przystąpienia do następnych projektów.
- Spotkanie z Sołtysem wsi Buda Ruska w sprawie naprawy drogi. Były spostrzeżenia odnośnie przepustów, okazało się, że przepusty są drożne. Niektóre odcinki dróg wymagają naprawy.
- Spotkanie Radnych ze Stowarzyszeniem Ekologiczno – Społecznym „Sejna I” odnośnie budowy farm wiatrowych. Spotkanie prowadził Przewodniczący Rady. Doszliśmy do wniosku, że społeczeństwo jest niedoinformowane odnośnie ferm wiatrowych. Planujemy następne spotkania, aby uświadomić społeczeństwa.
16.03.2012r.
- Podpisanie aneksu do umowy o dofinansowanie projektu na przebudowę drogi powiatowej Nr 1176B Poćkuny – Berżniki, Białystok (Pan Starosta, Pan Wicestarosta, Pani Skarbnik).
18.03.2012r.
- Spotkanie z mieszkańcami wsi Jeziorki (Pan Kierownik PZD). Spotkanie zorganizowała Pani Sołtys, która w pierwszej kolejności uświadamiała swoich mieszkańców nt. wylewanie szamba i zwróciła uwagę na wypasanie krów i wyrzucanie śmieci na okoliczny cmentarz. Cmentarz należy do Parafii Prawosławnej w Pogorzelcu. Pan Starosta powiedział, że zwróci się do właściwych osób, które tym cmentarzem powinne się zająć. Głównym punktem spotkania była droga Krasnopol- Jeziorki. Mieszkańcy nie chcą asfaltu, chcą wyżwirowania jej. Ta droga wymaga naprawienia w dwóch takich głównych miejscach.
Pan J. Polens – Kierownik PZD poinformował, że żwirowanie już się zaczęło.
19.03.2012r.
- Polskie Radio Białystok. Radio odwiedziło Sejny odnośnie statku Tryton i WTZ.
20.03.2012r.
- Spotkanie z Panem Grzegorzem Łucznikiem, Prezesem Lokalnej Grupy Działania – omówienie współpracy.
- Spotkanie z Panem Błażejem Bieńkowskim (właścicielem Trytonu). Spotkanie było bardzo trudne, bo Pan Bieńkowski oczekiwał decyzji odnośnie zmiany uchwały dotyczącej dopuszczenia do pływania na jeziorze Hołny statku Tryton. Pan Starosta wyjaśnił, że została uruchomiona na stronie Powiatu Sejneńskiego sonda na ten temat. Jednak została ona przekierowana na stronę Greenpeace i w ciągu krótkiego czasu zagłosowało kilkanaście tysięcy głosów. Zostało to szybko zablokowane. Jednak Powiat będzie posiłkował ustaleniami z mieszkańcami. Pan Starosta wyjaśnił, że poprosił Pana J. Skindziera – Wójta Gminy Sejny o pomoc w zorganizowaniu spotkania z mieszkańcami.
- Spotkanie w PUP w Sejnach w sprawie tworzenia Centrum Integracji Społecznych. Pewne prace już zostały poczynione.
21.03.2012r.
- Spotkanie partnerskie dot. projektu „Drogi pogranicza dla przyszłej współpracy pomiędzy gminami Puńsk, Alytus, Krasnopol, Suwałki i Powiatem Sejny”, Ośrodek Kultury w Krasnopolu (Pan Wicestarosta).
22.03.2012r.
- Zarządzanie Kryzysowe – narada kwartalna. Wszystkie Gminy mają sporządzone plany zarządzania kryzysowego.
26.03.2012r.
- spotkanie w sprawie zmiany organizacji ruchu na ul. Cisowej, Nowotki i Broniewskiego. Spotkanie z Panem Burmistrzem i mieszkańcami tej ulicy. Dojdzie do spotkania kolejnego, bo należy wszystko dokładnie wyjaśnić.
- Walne Zebranie Sympatyków Orkiestry Dętej
- Spotkanie z Panem Leszkiem Sidorowicz w sprawie przystąpienia Powiatu do projektu „Mały ruch”. To nie jest projekt finansowy, jest udział wspierający.
- Posiedzenie Komisji Stałych Rady Powiatu Sejneńskiego,
- rozstrzygnięcie konkursu na przebudowę drogi Trakiszki – Poluńce – Widugiery;
- Powiatowa Rada Zatrudnienia – zostały zatwierdzone środki na staże, prace interwencyjne i prace publiczne. Zostały zaprezentowane wyniki dotyczące rynku pracy na terenie Powiatu.
27.03.2012r.
- Szkolenie obronne, Augustów.
Ad. pkt. 6. Interpelacje i zapytania radnych.
W tym punkcie głosu nie zabierano.
Ad. pkt. 7. Przedstawienie sprawozdania rocznego z wykonania budżetu Powiatu Sejneńskiego za 2011 r.
Pani Skarbnik przedstawiła sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Sejneńskiego za 2011 r. /zał. nr 3/.
Uwag do sprawozdania nie wniesiono.
Ad. pkt 8. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia sprawozdania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach /sprawozdanie – zał. nr 4/.
Przewodniczący Rady przypomniał, że sprawozdanie omawiane było na posiedzeniu Komisji.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Uwag nie wniesiono.
W głosowaniu nad projektem uchwały głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr XVIII/141/12 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 28 marca 2012 r. w sprawie rozpatrzenia sprawozdania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach /zał. nr 5/.
Ad. pkt. 9. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia informacji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Sejnach dotyczącej działalności w roku 2011 /informacja – zał. Nr 6/.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
W głosowaniu nad projektem uchwały głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr XVIII/142/12 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 28 marca 2012 r. w sprawie przyjęcia informacji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Sejnach dotyczącej działalności w roku 2011 /zał. nr 7/.
Ad. pkt. 10. Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach, ul. Łąkowa 1.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
W głosowaniu nad projektem uchwały głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr XVIII/143/12 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 28 marca 2012 r. w sprawie w sprawie likwidacji Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach, ul. Łąkowa 1 /zał. nr 8/.
Ad. pkt. 11. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach i ustalenia składu osobowego.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
W głosowaniu nad projektem uchwały głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr XVIII/144/12 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 28 marca 2012 r. w sprawie zmieniającą uchwałę w sprawie powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach i ustalenia składu osobowego /zał. nr 9/.
Ad. pkt. 12. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Sejneńskiego na 2012 rok.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
W głosowaniu nad projektem uchwały głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr XVIII/145/12 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 28 marca 2012 r. w sprawie zmian w budżecie Powiatu Sejneńskiego na 2012 r. /zał. nr 10/.
Ad. pkt. 13. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sejneńskiego na lata 2012 – 2037.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
W głosowaniu nad projektem uchwały głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było.
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr XVIII/146/12 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 28 marca 2012 r. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sejneńskiego na lata 2012-2037/zał. nr 11/.
Ad. pkt. 14. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat rocznych naliczanych z tytułu oddania nieruchomości w trwały zarząd.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
W głosowaniu nad projektem uchwały głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było.
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr XVIII/147/12 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 28 marca 2012 r. w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat rocznych naliczanych z tytułu oddania nieruchomości w trwały zarząd /zał. nr 12/.
Ad. pkt. 15. Podjęcie uchwały w sprawie określenia zadań powiatu realizowanych w roku 2012 w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
W głosowaniu nad projektem uchwały głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było.
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr XVIII/148/12 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 28 marca 2012 r. w sprawie zmiany określenia zadań powiatu realizowanych w roku 2012 w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych /zał. nr 13/.
Ad. pkt. 16. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przystąpienia Powiatu Sejneńskiego do stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Sejneńszczyzna”.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
W głosowaniu nad projektem uchwały głosowało 15 radnych: 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było.
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr XVIII/149/12 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 28 marca 2012 r. zmieniającą uchwałę w sprawie przystąpienia Powiatu Sejneńskiego do stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Sejneńszczyzna” /zał. nr 14/.
Ad. pkt. 17. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
W tym punkcie głosu nie zabierano.
Ad. pkt. 18. Wolne wnioski i oświadczenia.
Pan S. Jastrzębski – Wicestarosta Sejneński odniósł się do pytania Pana R. Grzybowskiego, które padło na ostatniej Sesji. Pan Wicestarosta wyjaśnił, że jest odpowiedzialny za promocję Powiatu i odczytał pismo, które zostało wysłane Panu Grzybowskiemu:
„W odpowiedzi na Pana interpelacje, które zostały zadane na sesji Rady Powiatu Sejneńskiego w dniu 29 lutego 2012 r. uprzejmie informuje, że:
1. Odnośnie zakupu albumów – Powiat Sejneński zakupił następujące pozycje: „Mały przewodnik po Sejnach” w ilości szt. 400, każda sztuka po 5,25 zł, „Zespół Podominikański w Sejnach” – 169 szt. każda sztuka po 5.25 zł oraz „Puszcze Polskie” 1 szt. za kwotę 13,65. W ramach tej kwoty otrzymaliśmy nieodpłatnie 40 szt. pozycji „Puszcze Polskie”. Materiały te służą do promocji Powiatu. Kierując się słowami wieszcza Mikołaja Reja „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” albumy te zostały przekazane do wszystkich szkół i bibliotek na terenie Powiatu Sejneńskiego w celu dobrego poznania naszego miejsca zamieszkania i bytowania. Najlepszą metodą promocji naszego Powiatu, jest zapoznanie już teraz młodzieży z pięknem naszego Powiatu, a w przyszłości będzie to żywą promocją na zewnątrz. Część tych materiałów została również przekazana do Centrali Banku Millenium w Warszawie, jak również naszym studentom studiującym w Krakowie. Przypominam Panu Radnemu Ryszardowi Grzybowskiemu, że 8 czerwca 2009 r., będąc Starostą, zakupił Pan 50 sztuk „Jaka to kraina…Sejny i okolice” w ilości szt. 50, każda szt. po 40 zł. Do tej pory, po części zalegały w zasobach Starostwa Powiatowego w Sejnach.
- Szkolne Plany Nauczania od II półrocza zostały zmienione przez Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach. Zmiana polegała na dopisaniu w zajęciach edukacyjnych z języka obcego słów; „język niemiecki / język rosyjski (do wyboru)”. Po szczegółowym skorygowaniu zmniejszono język niemiecki o 2 godziny i język rosyjski o 6 godzin.
- Regulamin wynagradzania pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionymi w ZSO w Sejnach nie został zmieniony. Dyrektor ZSO w Sejnach kolejnym pismem ze Starostwa został zobligowany do opracowania zmian w/w Regulaminie w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30.03.2012 r. Po przeprowadzonej kontroli stwierdzono, że premie dla pracowników administracji i obsługi zostały w znacznym stopniu zmniejszone”.
Pan R. Grzybowski powiedział, że siedząc po drugiej stronie wolno mu zadawać pytania. Pan R. Grzybowski powiedział, że w jednej z gazet lokalnych jest mowa, że Powiat przez 10 lat nie współpracował z Łoździejami. Poprosił o podawanie prawdy. Pan Grzybowski wyjaśnił, że jeśli chodzi o samorząd Łoździej, był czas kiedy tam się jeździło, chcąc pozyskać partnerów do projektów. Mer Łoździej upoważnił Dyrektora szpitala, który był w lepszej kondycji, aby nawiązać współpracę. Podpisaliśmy wtedy projekty do programu Polska – Rosja. Z racji te, że był czas, kiedy nie było pieniędzy na twarde projekty i wtedy Powiat skorzystał z uprzejmości Alitusa i wspólnie zrobiono projekt drogowy – droga Krasnopol – Murowany Most. Również scedował Pan Mer podpisanie wspólnych projektów dla Pań Dyrektorek i projekty były podpisywane. Kilka projektów wspólnych z Kownem. Praca ta nie została zauważona. Dla zrównoważenia projektów naszych i Białoruskich przypomniał, że dorzucona została „spinka” Berżałowce – Berżniki i raczej nie można powielać dróg w kilku projektach a się pisze po raz kolejny o drodze Berżałowce – Berżniki. Pan Grzybowski przypomniał, że ten odcinek rogi jest w projekcie Polska- Rosja a teraz to jest kwestia dobrego lobbowania w Warszawie, aby projekt przeszedł.
Pan S. Jastrzębski – Wicestarosta Sejneński powiedział, że to strona litewska powiedziała o braku współpracy przez 10 lat.
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni zabiegają o dobro Powiatu i należy po sobie zostawić jak najwięcej.
Pan A. Małkiński – Dyrektor ZSO w Sejnach podziękował za możliwość przeprowadzenia Turnieju Piłki Siatkowej dla Dziewcząt. Liczy na to, że będzie to impreza cykliczna. Turniej dał możliwość spotkania drużyn z Polski i Litwy a mecze były na bardzo wysokim poziomie. Do szkoły trafiło trochę sprzętu.
Pan W. Kwaterski – Dyrektor SP ZOZ w Sejnach powiedział, że firma z Krakowa wygrała przetarg na budowę drogi Suwałki – Sejny; na półmetku jest tworzenie dokumentacji, która ma zostać zakończona do końca września. Jeśli takie terminy zostaną zachowane, to w przyszłym roku rozpocznie się przebudowa. Dyrektor WPN jest pozytywnie nastawiony do tej inwestycji. Droga ta będzie o podwyższony standardzie, zakręty będą niwelowane, będzie droga rowerowa asfaltowa. Pan Dyrektor powiedział, że istnieje kilka wariantów przebiegu tej drogi, najłatwiej by było, aby droga przebiegała w miejscu, gdzie nie ma żadnych budynków. Pan Dyrektor poprosił radnych o rozmowy z mieszkańcami, aby nie było protestów w sprawie tej inwestycji. Zagrożenie jest ze strony ekologów, ale ma nadzieję, że nie będzie protestów, ponieważ dla zwierząt będą zrobione przepusty. Pan Dyrektor powiedział, że Klub PO pojął uchwałę, aby ten projekt został przeniesiony na listę podstawową. Pan Dyrektor zadeklarował, że sprawie tej inwestycji będzie spotykał się w sprawie inwestycji z Wójtem i mieszkańcami Gminy. Pan Dyrektor dodał, że wykonanie ronda zostanie przesunięte na miesiąc czerwiec, bo wtedy uczniowie będą mieli wakacje i będzie mniejsze zagrożenie.
Pan A. Baudzis powiedział, że wykonano remont drogi 651, ale na terenie Powiatu Suwalskiego. Poprosił, aby poprawić drogę od Zaboryszek do Sejn. Pan A. Baudzis oświadczył, że mieszkańcy Puńska są zaniepokojeni ustawieniem przy drodze powiatowej kamer.
Pan J. Polens – Kierownik PZD w Sejnach powiedział, że PZD nic nie montował, ale sprawdzi tą sprawę.
Pan M. Wizgo – Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Sejnach oraz Pan M. Łangowki – p.o. Komendanta PSG w Sejnach wyjaśnili, że ich jednostki również nic nie montowały.
Pani W. Myszczyńska – Dyrektor PUP w Sejnach powiedziała, że od miesiąca kwietnia PUP rozpoczyna porady prawne dla osób bezrobotnych; w dniu 3.04 odbędzie się spotkanie na temat spółdzielni socjalnych. Pani Dyrektor dodała, że PUP nie zakłada spółdzielni; robią to liderzy oraz osoby bezrobotne. Pani Dyrektor dodała, że Urząd Pracy ma obecnie stabilizację; złożone zostały dwa wnioski na osoby bezrobotne.
Przewodniczący Rady złożył życzenia świąteczne.
Pan G. Zubowicz – Sołtys Wsi Posejny powiedział, że Pan Przewodniczący jest chyba członkiem jakiejś kościelnej komisji.
Ad. pkt. 19.Zamknięcie obrad.
Przewodniczący Rady podziękował za przybycie i zakończył obrady wypowiadając słowa „Zamykam obrady XVIII Sesji Rady Powiatu”.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała Przewodniczył
Katarzyna Mikłaszewicz Józef Miszkiel
Metryka strony