prot_ko_42_2014

Protokół nr 42/14

posiedzenia Komisji Oświaty, Zdrowia,

Kultury, Leśnictwa i Rolnictwa

w dniu 28 maja  2014 r.

 

 

Posiedzenie Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Leśnictwa i Rolnictwa rozpoczęło się o godz. 9:00, a zakończyło o godz.10.20. Posiedzeniu przewodniczył Pan Ryszard Grzybowski, stwierdził prawomocność posiedzenia, (lista obecności stanowi zał. nr 1).

Nieobecny: radny Mariusz Skupski.

 

Porządek posiedzenia:

 

  1. Przyjęcie protokołu Nr 41/14 z dnia  24.04.2014 r.
  2. Przyjęcie materiałów na XLIII Sesję Rady Powiatu Sejneńskiego.
  3. Sprawy różne.

 

Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.

 

Ad. pkt. 1. Przyjęcie protokołu Nr 41/14 z dn. 24.04.2014 r.

 

Protokół poprzez głosowanie został przyjęty jednogłośnie.  

 

Ad. pkt. 2. Przyjęcie materiałów na XLIII Sesję Rady Powiatu Sejneńskiego.

 

  1. Sprawozdanie z realizacji „Rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2013 r.” /zał. nr 2/.

 

Pani  L. Fidrych zapytała kiedy i gdzie odbył się Festiwal organizowany przez Stowarzyszenie Krusznia?

 

Pan Starosta wyjaśnił, że Festiwal odbył się w Krasnogrudzie, była to kilkudniowa impreza. Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem, nagrana została też płyta.

 

  1. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Powiatu     Sejneńskiego za 2013 r. 

 

Omówienie sprawozdania finansowego odbędzie się na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów.

 

  1. Podjęcie uchwały w sprawie absolutorium z tytułu wykonania budżetu Powiatu Sejneńskiego za 2013 r.

 

Przewodniczący Komisji wyjaśnił, że jest pozytywna opinia RIO, równie pozytywna jest opinia Komisji Rewizyjnej.

 

  1. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Sejneńskiego na 2014 r. /zał. nr 3/.

 

Pani Skarbnik przedstawiła zmiany w budżecie Powiatu Sejneńskiego na 2014 r.

 

Pan Starosta wyjaśnił, że Komenda Powiatowa Policji w Sejnach zwróciła się z prośbą o przekazanie środków finansowych na pobyt 4 policjantów z Białegostoku, którzy wzmocnią patrole na terenie Powiatu w okresie wakacyjnym. Komenda Policji będzie też zwracać się do Wójtów i Burmistrza o pomoc finansową na ten cel.

Pan Starosta przedstawił też wykonywane przez Powiatowy Zarząd Dróg prace na drogach powiatowych.

 

Pan F. Alboszta zauważył, że nieprawidłowo wykonywane jest równanie dróg ponieważ robione jest koryto i później oda zatrzymuje się na drodze.

 

Pani A. Siebert poprosiła o spowodowanie większego zaangażowania Kierownika Powiatowego Zarządu Dróg przy takich pracach, żeby to odbywało się prawidłowo.

 

Pan Starosta przypomniał o zobowiązaniach finansowych Wójtów jakie powstały przy remontowanych przez Powiat drogach: Gmina Sejny zobowiązanie około 200 tys. zł; Gmina Giby około 100 tys. zł.

 

Pan E. Kuklewicz zaproponował porównanie, jakie pieniądze poszczególni Wójtowie dołożyli do remontowanych dróg. Pan radny dodał, że Krasnopol nic nie dołożył, natomiast każda inwestycja w Gminie Giby była przez Wójta dofinansowana.

 

Pan Starosta wyjaśnił, że rozmawia wielokrotnie ze Starostami, którzy nie remontują dróg na terenie Gminy jeśli Gmina nie dołoży swoich środków finansowych.

 

Pan E. Kuklewicz dodał, że wszystkie Gminy należy traktować jednakowo.

 

Pan Starosta poinformował, że zwrócili się do niego Pan Burmistrz oraz Pani Dyrektor Przedszkola Miejskiego o pomoc przy poprawie wizerunku Przedszkola w związku z planowaną uroczystością nadania imienia Przedszkolu. W związku z tym Powiat postanowił wspomóc i ze środków Powiatowego Urzędu Pracy ocieplana jest ściana Przedszkola, ponadto Powiat wykonał chodnik na ulicy Słowackiego w Sejnach, który należy do Burmistrza Miasta Sejny. Współpraca jest, chociaż nikt nie doczekał się jakiegoś podziękowania. Planowane jest wykonanie też chodnika na ul. Konopnickiej, chociaż logika podpowiada, że najpierw powinna być wykonana kanalizacja.

 

Pan Z. Kowalski przypomniał, że 3 lata temu radni z Kierownikiem PZD w Sejnach objechali drogi powiatowe, z tego został spisany protokół, ale nic z tego nie wynikło. Ponadto zgłoszony był problem, że rolnicy stawiają pastuchy przy samej drodze równiarka nie może dobrze zebrać poboczy. Pan radny rozmawiał z kierowcami równiarki i oni boją się podjechać bliżej pobocza, bo boją się naruszyć ogrodzenie.

 

Pan Starosta wyjaśnił, że przebieg niektórych dróg jest fatalny i nie wiadomo gdzie jest pobocze, jak dokona się zewidencjonowania wszystkich gruntów, to wtedy ten stan się poprawi.

 

e) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sejneńskiego na lata 2014-2027 /zał. nr 4/

 

Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.

 

  1. Podjęcie uchwały w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Powiatu Sejneńskiego /zał. nr 5/.

 

Pan Z. Kowalski zapytał, kto może brać udział w konsultacjach, bo w § 1 pkt 4 mowa jest o mieszkańcach a w § 3 pkt 2 mowa jest o mieszkańcach uprawnionych do głosowania.  Jaka jest definicja mieszkańca zgodnie z ta uchwałą, czy każdy mieszkaniec może wziąć udział w konsultacji, czy taki, który jest uprawniony do głosowania?

 

Pani A. Kimszal – Sekretarz Powiatu wyjaśniła, że w § 3 ust. 2 jest wyjaśnienie, kiedy Zarząd Powiatu zobowiązany jest przeprowadzić konsultacje. 10% mieszkańców uprawnionych do głosowania musi wystąpić do Zarządu Powiatu o przeprowadzenie konsultacji. A udział może wziąć każdy mieszkaniec, wiadomym jest, że dziecko nie będzie brało udziału w konsultacji, natomiast uczeń gimnazjum już może wziąć udział.

 

Pani A. Witkowska dodała, że osoba od 13 roku życia ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Pani radna dodała, że są konkretne sprawy np. plany, strategie, które należy poddać konsultacjom.

 

Pan Z. Kowalski zauważył, że w poprzedniej uchwale niektóre zapisy były niezgodne z prawem i należało je usunąć, więc teraz może w tej należy dokładnie wyjaśnić, aby nie było niezgodności. Pan Z. Kowalski dodał, że nie będzie  głosował za tą uchwałą w takiej formie. Pan radny dodał jeszcze uwagę dot. § 2 pkt 2, gdzie tworzy się katalog otwarty spraw, które można poddać konsultacjom. Rada Powiatu zobowiązana jest do konkretnego określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych.

 

Pani A. Kimszal – Sekretarz Powiatu wyjaśniła, że jak Powiat będzie prowadzić jakąś inwestycję, i  mieszkańcy będą chcieli przeprowadzenia konsultacji to będą mogli wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji.

 

Pan Starosta wyjaśnił, że najbliższe konsultacje będą dotyczyły strategii rozwoju Powiatu oraz planu ochrony zabytków.

 

Pani A. Witkowska dodała, że uchwały wysyłane są do Wojewody Podlaskiego i jest nadzór prawny, jeśli uchwała będzie niezgodna z prawem to zostanie uchylona.

 

Pani A. Kimszal dodała, że Rada określa zasady i katalog konsultacji. Poddane konsultacjom powinny być akty prawa miejscowego, ale też ustawy szczególne wymagają przeprowadzenia konsultacji. Nie można zamknąć katalogu.

 

Pan Z. Kowalski zauważył, że w  zapisie § ust. 1 pkt 1,  powinno być wykreślone słowo „lub”.

 

Pani Sekretarz powiedziała, że zostanie to usunięte.

 

Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przyjęcia materiałów na XLIII Sesję Rady Powiatu Sejneńskiego: w głosowaniu udział brało 12 radnych; 12 głosowało za przyjęciem materiałów, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

            W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr 42/39/14 Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Leśnictwa i Rolnictwa w sprawie zatwierdzenia materiałów na XLIII Sesję Rady Powiatu Sejneńskiego /zał. nr 5/ .

 

Ad. pkt. 4. Sprawy różne.

 

            Pan Starosta wyjaśnił, że rodzina Pol ma podpisaną umowę na prowadzenie rodzinnego dziecka, w którym będzie mogło przebywać 8 dzieci. Dla Powiatu jest to duże obniżenie kosztów ponieważ koszt pobytu dzieci w domu dziecka jest o wiele wyższy. Ponadto Państwo Pol zamierzają rozpocząć budowę domu.

 

            Pan R. Grzybowski poinformował o niepokoju rolników dotyczącym Zakładu Mleczarskiego w Sejnach.

 

            Pan J. Miszkiel wyjaśnił, że żadnego zagrożenia nie ma i Zakład działa – pracuje na trzy zmiany. Jest też rekord w dziennym zakupie mleka.

 

            Pan Starosta poinformował o naborze do szkół: do LO Sejny wpłynęło 60 podań, do technikum 10 podań, natomiast w Puńsku utworzona będzie jedna klasa.

 

            Pani A. Siebert zwróciła się z pytaniem do Pana Starosty, czy rolnicy nie mają problemów ze sprzedażą trzody chlewnej.

 

            Pan Starosta wyjaśnił, że nie ma już żadnych problemów, trzoda na bieżącą jest skupowana.

            Na tym protokół zakończono.

 

              Protokołowała                                                                                       Przewodniczył

      Katarzyna Mikłaszewicz                                                                          Ryszard Grzybowski

Metryka strony

Udostępniający: Biuro Rady Powiatu

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Mikłaszewicz

Wprowadzający: Katarzyna Mikłaszewicz

Data wprowadzenia: 2014-06-30

Data modyfikacji: 2014-06-30

Opublikował: Henryka Pawlukanis

Data publikacji: 2014-06-30