prot_ko_39_2014

Protokół nr 39/14

posiedzenia Komisji Oświaty, Zdrowia,

Kultury, Leśnictwa i Rolnictwa

w dniu 5 marca 2014 r.

 

 

Posiedzenie Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Leśnictwa i Rolnictwa rozpoczęło się o godz. 9:00, a zakończyło o godz. 11.30. Posiedzeniu przewodniczył Pan Ryszard Grzybowski, stwierdził prawomocność posiedzenia (lista obecności stanowi zał. nr 1).

W posiedzeniu uczestniczyli również:

Pan Andrzej Szturgulewski – Starosta Powiatu Sejneńskiego,

Pani Aneta Kimszal – Sekretarz Powiatu Sejneńskiego

Pan Zbigniew Złotorzyński – Powiatowy Lekarz Weterynarii

Pan Józef Stankiewicz – Wójt Gminy Krasnopol

Pan Jan Wojczulis – Z-ca Wójta Gminy Puńsk

Pan Mieczysław  Plesiewicz – przedstawiciel Urzędu Gminy Sejny

Pan Ireneusz Czerniawski – Sekretarz Gminy Giby

Pan Olgierd Palanis – Podlaska Izba Rolnicza w Sejnach

oraz rolnicy – producenci trzody chlewnej z terenu Powiatu Sejneńskiego.

 

Porządek posiedzenia:

 

  1. Przyjęcie protokołu Nr 38/14 z dnia 28.01.2014 r. 
  2. Omówienie problemów związanych z wprowadzeniem strefy ochronnej w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie województwa podlaskiego.
  3. Sprawy różne.

 

Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.

 

Ad. pkt. 1. Przyjęcie protokołu Nr 38/14 z dnia 28.01.2014 r.

 

Do protokołu Nr 38/14 uwag nie wniesiono.

Protokół poprzez głosowanie został przyjęty.

 

Ad. pkt. 2. Omówienie problemów związanych z wprowadzeniem strefy ochronnej w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie województwa podlaskiego.

 

                Przewodniczący Komisji przedstawił temat dzisiejszego spotkania związany z afrykańskim pomorem świń. Spotkanie ma na celu przygotowanie stanowiska Komisji w sprawie pomoru, następnie odbędzie się posiedzenie Zarządu Powiatu, gdzie Zarząd Powiatu podejmie stanowisko, które zostanie przesłane do Ministerstwa Rolnictwa oraz do Wojewody Podlaskiego.

 

                Pan Krzysztof Skupski – hodowca trzody chlewnej zauważył, że sprawą afrykańskiego pomoru świń zajmuje się każdy, ale z tego nic nie wynika i nie zostaje rozwiązany problem. O afrykańskim pomorze świń wiadomo było już kilka miesięcy temu, było prognozowane jak to się będzie rozprzestrzeniać. Rolnicy zostali zostawieni samym sobie. Jedynie Inspekcja Weterynaryjna właściwie zajmuje się tą sprawą. ASF jest chorobą zwalczaną z urzędu. Pan Skupski wyjaśnił, że w tej chwili dla rolników potrzebny jest jakiś dobry prawnik, który pomógłby i oczekuje tego od Izb Rolniczych. Pan Skupski martwi się o przyszłość hodowli trzody chlewnej, bo jeśli nie zostanie wynaleziona szczepionka, to nie będzie można hodować trzody.

 

                Pan Z. Złotorzyński – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sejnach wyjaśnił, że działania podejmowane były już w zeszłym roku. Każdy strzelony dzik był badany i jak wpływa wniosek o pozwolenie na odstrzał, to takie pozwolenie jest każdorazowo wydawane. W tej chwili nie ma świń podejrzanych o pomór, a jedyną metoda przy zachorowaniu to wybicie stada w promieniu 3 km. Hodowcy trzody chlewnej muszą podjąć działania w celu zabezpieczenia się przed chorobą:

- wyłożenie mat przed wejściem do chlewni

- ogrodzenie gospodarstw

- sporządzenie spisu świń.

Minister ma podjąć odpowiednie kroki, jednak na chwile obecną nikt nie zna faktycznej liczby świń na terenie Powiatu. Baza ARiMR nie jest aktualna a dane są pozyskiwane właśnie z Agencji. W tej chwili do zdjęcia jest około 4 tys. sztuk trzody chlewnej.

Pan Z. Złotorzyński dodał, że pozytywnym sygnałem w tej chwili jest fakt, że pierwsze transporty z trzodą już wyjeżdżają. Jeśli rolnik znajdzie rzeźnię, która weźmie od niego trzodę, to Powiatowy Lekarz Weterynarii wyda świadectwo.

 

                Pan R. Grzybowski – Przewodniczący Komisji dodał, że na terenie Powiatu jest około 32 tys. sztuk trzody chlewnej. Dużym problemem jest, że na naszym terenie nie ma grup producenckich.

 

                Pan O. Palanis Podlaska Izba Rolnicza w Sejnach wyjaśnił, że Izba Rolnicza cały czas prowadzi działania. Wyjaśnił, że wprowadzając strefę buforową nie przewidziano jakie skutki to za sobą poniesie, bo to jest cały łańcuch zależności. Najważniejsze w tej chwili to zdjęcie z rynku trzody chlewnej.

 

                Pan Krzysztof Skupski zauważył, że rozmowy trwają, ale nie przynosi to żadnych efektów. Nawet jak zostanie zdjęty zakaz, to zakład przetwórstwa w Ełku nie jest przystosowany do przerobu macior, które ważą 300 kg.

 

                Pan Z. Złotorzyński wyjaśnił, że wprowadzone są strefy przy zwalczaniu pomoru afrykańskiego. Obostrzenia zostały w tej chwili zmniejszone; zbadano świnie w strefie zagrożonej i wynik był ujemny. Markety przestały przyjmować wieprzowinę z Województwa Podlaskiego, chociaż takiego zakazu nie wprowadzono. W momencie wystąpienia choroby przez okres 3 lat nie będzie możliwości wywozu wieprzowiny do innych krajów. W tej chwili należy dążyć do tego, aby nie dopuścić choroby do hodowli.

 

                Pan Żynda zauważył, że najlepiej by było zablokować import wieprzowiny do Polski.

 

                Pan Starosta powiedział, że w całości popierane są sugestie rolników. W tej chwili należy wypracować stanowisko Komisji a potem Zarządu, aby wyłączyć Powiat Sejneński ze strefy buforowej. Celem jest, aby świnie pojechały do rzeźni. Kwestii finansowych dzisiaj się nie  rozwiąże.  Pan Starosta poinformował, że w dniu jutrzejszym jest spotkanie u Wojewody Podlaskiego, który chce ograniczyć obszar objęty zagrożeniem, gdzie Sejny mają największe szanse, chce rozwiązać kwestie związane ze sprzedażą mięsa, zmniejszyć populację dzików oraz kwestie związane z handlem trzodą chlewną. Jeśli mięso z naszego terenu nie będzie znakowane, to wszystkie ubojnie będą je brały.

Pan Starosta poinformował też, że Powiat i Wójtowie przygotowywali się do afrykańskiego pomoru świń już w zeszłym roku – wyznaczono miejsca do utylizacji i grzebania trzody.

Stowarzyszenie Samorządów Ziemi Sejneńskiej również podejmie stanowisko w sprawie ASF.

Pan Starosta poprosił hodowców o zabezpieczanie swoich gospodarstw, aby nie wprowadzić choroby.

               

                Pan A. Staniewicz – hodowca trzody chlewnej wyjaśnił, że producenci nie są zrzeszeni, ale jak jest konieczność działania, to potrafią się zmobilizować. Pan Staniewicz dodał, że temat pomocy rolnikom podjął jedynie Pan R. Grzybowski, który zobowiązał się do zorganizowania posiedzenia Komisji.

Pan Staniewicz przedstawił wnioski rolników dotyczące afrykańskiego pomoru świń /zał. nr 2/:

- zmniejszenie strefy buforowej poprzez wyłączenie powiatu sejneńskiego lub jego części,

- natychmiastowego wstrzymania importu świń oraz mięsa wieprzowego do Polski,

Zapewnienia miejsca skupu trzody chlewnej poprzez wyznaczenie zakładów mięsnych zdolnych do odbioru żywca  z całego powiatu sejneńskiego. Niewyznaczenie takiego miejsca spowoduje spiętrzenie się produkcji, a co za tym idzie niezachowanie dobrostanu zwierząt.

- zagwarantowanie miejscowym ubojniom możliwości skupu trzody chlewnej oraz umożliwienie wywozu półtusz do zakładów przetwarzających.

- określenie terminu trwania obostrzeń wynikających z wystąpienia afrykańskiego pomoru świń u dzików,

- zapewnienie środków finansowych niezbędnych do wypłaty rekompensat za straty poniesione na skutek wprowadzenia w życie rozporządzeń wojewody podlaskiego i ministra rolnictwa i rozwoju wsi,

- przedstawienie konkretnych rozwiązań mających na celu rozwianie wątpliwości co do przyszłości produkcji trzody chlewnej lub też w wypadku konieczności jej wygaszenia – wypłaty ekwiwalentu za utratę źródła dochodu

- przeprowadzenia kampanii uświadamiającej społeczeństwo o nieszkodliwości dla ludzi przetworów z mięsa pochodzącego ze strefy zagrożonej pomorem

- zarezerwowanie pieniędzy na rekompensaty dla banków, które odroczą terminy spłaty rat kredytów rolników ze strefy zagrożonej pomorem.

 

                Pan K. Skupski zauważył, że jeśli pomór dotrze do trzody chlewnej, to zostanie wprowadzony trzyletni zakaz wywozu za granicę Polski, co wtedy stanie się z rolnikami. Zaproponował zainteresowanie tą sprawa parlamentarzystów.

 

                Pani L. Fidrych stwierdziła, że władza lokalna jest w temacie ASF trochę bierna.

 

                Pan Starosta wyjaśnił, że taka opinia jest trochę krzywdząca, ponieważ podejmowanych działań jest wiele, tylko nie o wszystkim wychodzi informacja. Ponadto Starosta w tym temacie nie ma żadnych kompetencji.

 

                Przewodniczący Komisji wyjaśnił, że jak tylko przyjdzie odpowiedź na stanowisko, które podejmie Zarząd Powiatu, to zostanie umieszczone w BIP Powiatu, przekazane też będzie do ODR, Izby Rolniczej, Gmin Powiatu Sejneńskiego, ARiMR w Sejnach. Jeśli też będzie wola zorganizowania kolejnego spotkania, to takie zostanie zorganizowane.

 

                Pan Tyczkowski zauważył, że kolejnym problemem jaki może powstać, to zakaz skupu zboża z terenu objętego strefą buforową.

 

                Pan A. Staniewicz zaproponował zaproszenie na następne spotkanie osób decydujących.

 

                Pan P. Alszko zaproponował zwołanie Sesji Rady Powiatu w temacie afrykańskiego pomoru świń, ponieważ rolnicy o to proszą. Rada Powiatu podejmie stanowisko i zostanie ono przekazane dalej.

 

                Pan R. Grzybowski – Przewodniczący Komisji wyjaśnił, że rozmawiał z pracownikami Ministerstwa Rolnictwa Departament Weterynarii i Ochrony Żywności  i sugerowali że wystarczy jakikolwiek głos z terenu Powiatu Sejneńskiego, aby został on wyłączony ze strefy buforowej, a więc czy stanowisko Komisji Oświaty, czy też Zarządu Powiatu, aby mogła  dalej iść procedura w Ministerstwie. Dlatego też zdecydowano wspólnie ze Starostą, że zwołana będzie Komisja a nie Sesja Rady Powiatu.

 

                Pan P. Alszko dodał, że Sesja nadzwyczajna może zostać zwołana w ciągu 3 dni.

 

                Pan J. Łuba – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu wyjaśnił, że Sesja może być zwołana za 7 dni.

 

                Pan K. Skupski poprosił o zaproszenie osób, które mogłaby przedstawić, jakie działania osłonowe zostały wprowadzone w Hiszpanii, gdy była tam choroba. Nie ma pewności co do przyszłości.

 

                Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie wnioski przedstawione przez rolników z terenu Powiatu Sejneńskiego dotyczące podjęcia działań w sprawie afrykańskiego pomoru świń.

                W głosowaniu nad przyjęciem wniosków głosowało 12 członków Komisji – wnioski zostały przyjęte jednogłośnie.

               

  1. Sprawy różne.

 

Pan J. Stankiewicz – Wójt Gminy Krasnopol zauważył, że zorganizowanie w najbliższy piątek Sesji Rady Powiatu i zaproszenie takich gości nic nie da, ponieważ każdy ma zapełniony kalendarz. Takie zaproszenia trzeba wysłać z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

        Pan Starosta wyjaśnił, że trzeba poczekać na decyzje, które zapadną w dniu jutrzejszym na spotkaniu u Wojewody. Ponadto jeśli Przewodniczący Komisji ma zapewnienia, że na chwilę obecną wystarczy jakiekolwiek działanie, to zostanie wysłane stanowisko Zarządu. 

 

        Pan P. Alszko zauważył, że Rada Powiatu zawsze może podjąć stanowisko i ono zawsze będzie ważne.

 

        Pan K. Skupski poprosił, aby zwołać Sesję w takim terminie, gdzie przybędzie jak najwięcej osób, które będą mogły podać jakieś konkretne informacje.

 

 

                Na tym protokół zakończono.

 

 

 

              Protokołowała                                                                                                    Przewodniczył               

      Katarzyna Mikłaszewicz                                                                                    Ryszard Grzybowski

Metryka strony

Udostępniający: Biuro Rady Powiatu

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Mikłaszewicz

Wprowadzający: Katarzyna Mikłaszewicz

Data wprowadzenia: 2014-04-25

Data modyfikacji: 2014-04-28

Opublikował: Henryka Pawlukanis

Data publikacji: 2014-04-28