prot_kb_9_2011
Protokół nr 9/11
posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów
w dniu 28 lipca 2011 r.
Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów rozpoczęło się o godz. 08.30 zakończyło się o godz. 09.15.
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów- Pan Jan Łuba. Stwierdził prawomocność posiedzenia (lista obecności stanowi zał. nr 1). W posiedzeniu uczestniczyła również Pani Aneta Kimszal – Skarbnik Powiatu Sejneńskiego.
Nieobecny:
- Pan Romuald Witkowski - Wicestarosta Powiatu Sejneńskiego.
Porządek posiedzenia:
1. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
2. Przyjęcie materiałów na X Sesję Rady Powiatu Sejneńskiego.
3. Sprawy różne.
Ad. pkt. 1.
Do poprzedniego protokołu uwag nie wniesiono.
Ad. pkt. 2. Przyjęcie materiałów na X Sesję Rady Powiatu Sejneńskiego.
Informacja o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Sejneńskiego za I półrocze 2011 r. /zał. nr 2/.
Uwag do informacji nie wniesiono.
Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Szkole Podstawowej w Maćkowej Rudzie.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Sejneńskiego na 2011 r. /zał. nr 3/.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
W głosowaniu nad przyjęciem materiałów na X Sesję Rady Powiatu Sejneńskiego głosowało 12 członków Komisji: 12 członków głosowało za przyjęciem materiałów, nie było głosów przeciwnych nikt nie wstrzymał się od głosu.
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr 9/9/11 Komisji Budżetu i Finansów z dnia 28 lipca w sprawie zatwierdzenia materiałów na X Sesję Rady Powiatu Sejneńskiego /zał. nr 4 /.
Ad. pkt. 3.Sprawy różne.
Pan A. Szturgulewski podziękował Radnym, którzy znaleźli czas na udział w spotkaniu w Posłem na Sejm Panem Robertem Tyszkiewiczem oraz Posłem na Sejm Panem Leszkiem Cieślikiem. Uważa, że wszyscy wyszli ze spotkania podbudowani stanowiskiem Rządu. Jeżeli wystąpi jeszcze taka potrzeba, aby kogoś zaprosić lub zorganizować tym podobne spotkanie poprosił o zgłoszenie.
Pan J. Łuba poinformował, iż leczeniem będzie się zajmował w dalszym ciągu, ale także sprawą mniejszości polskiej na Litwie. Poprosił Pana Szturuglewskiego o przekazanie tejże informacji Wójtowi Gminy Puńsk- Panu Liszkowskiemu.
Pan Starosta powiedział, że zadzwonił właściciel ARMATORA i poinformował, że wokół jeziora Gaładuś nie sprzedano miejsca brzegowego na cumowanie statku, ale ma miejsce na jeziorze Hołny. Pan Starosta zlecił zwrócenie się pisemnie do Rady w tej sprawie. Uważa, iż jezioro Gaładuś jest bardziej prestiżowe, przy czym towarzyszyłaby transgraniczność.
Pan A. Szturgulewski uznał, aby ten Pan w pierwszej kolejności zakupił działkę, a następnie zgłosił się do Rady.
Pani L. Fidrych stwierdziła, że póki nie ma pewności to nie należy tej wiadomości rozgłaszać społeczeństwu, kiedy będzie w 100% pewne, że statek zacznie pływać można o tym głośno mówić. Poinformowała, że ogląda telewizję samorządową, w której Dyrektor jednego z Liceum w Suwałkach wypowiedział się na temat tego, że bardzo się cieszy dużą ilością absolwentów. Najbardziej Powiat Sejneński zasilił osobowo szkoły, bo ponad 60 osób z naszego terenu wybrało szkoły w Suwałkach. Dało to do zastanowienia.
Pan A. Szturgulewski uważa, że wiele osób wybiera szkoły w Suwałkach, ale dużo zostaje też w Sejnach. Uznał, iż nie ma czym się martwić, bo również Sejny mają duży wybór kształcenia.
Pan Starosta powiedział, że bardzo znany jest Ekonomiak Suwalski, który cieszy się dobrą opinią.
Pan J. Miszkiel stwierdził, że bez znaczenia jest rodzaj ukończonej szkoły średniej. Kiedy uczeń chce się uczyć to trafi na wyższe uczelnie i ukończy studia.
Pan J. Łuba poruszył problem zdawalności matury, ponieważ co 4 osoba nie zdaje matury. Przypomniał, iż kiedyś proponował, aby zrobić klasy A i B wówczas nauczyciele stwierdzili, że rodzice nie pozwolą na to, bo uważali że należy rozdzielić uczniów poziomami wiedzy. Pieniądze idą za uczniem i dyrektorzy oraz samorządy tym się kierują.
Pan A. Szturuglewski – do szkół w Suwałkach mogą się dostać uczniowie z najlepszymi wynikami. Uczniom, którym się nie powiodło w Gimnazjum nie można skreślać.
Pan L. Fidrych przypomniała o tym, że zlikwidowano szkołę zawodową po której można było uzyskać konkretny zawód, gdzie kierowali się najsłabsi uczniowie. Stwierdziła, że zrobienie klas dla uczniów lepszych jest dobrym pomysłem.
Pan Starosta – ZSO w Sejnach ma wiele osiągnięć na swoim koncie, konkuruje z suwalską szkołą Nr 1. Powstaje problem z tego względu, że w niektórych specjalnościach trzeba podciągnąć kadrę. Szkolnictwo zawodowe padło, ponieważ szkolenie to było bardzo drogie z powodu kosztów wyposażenia warsztatów zawodowych.
Kiedyś egzamin zawodowy był połączony z technologią i wykonaniem, natomiast teraz jest to wszystko na zasadzie symulacji komputerowej. Klasy profilowane to chwyt. Profile były w szkołach zawodowych. Szkoły w Powiecie Sejneński nie są złe, tylko nad szkoła w Puńsku trzeba trochę popracować, bo tam matury poszły najsłabiej. Matura stała się egzaminem udziwnionym i nieprzyjaznym. Wymagania na maturze różnią się od wiedzy zdobytej w szkole.
Pan J. Miszkiel – w Mlekpolu, firmie zatrudniającej prawie 3 tys. ludzi, podczas przyjmowania absolwenta przenosi się go w pierwszej kolejności do zakładu przygotowującego do pracy, mimo wysokich kwalifikacji. Należy się praktycznie nauczyć danego zawodu.
Pani A. Witkowska – nie wystarczy Szkoła Ogólnokształcąca, bo należy mieć ukierunkowanie.
Pan J. Łuba – fakt zdania matury nie daje pewności dostania się na studia, zależy to od tego w ilu procentach matura została zdana.
Pani L. Fidrych – można analizować przyrost wiedzy.
Pan S. Jastrzębski – w celu dostania się nie studnia dzienne publiczne matura powinna być zdana przynajmniej w 80% - 90%. Pan Dyrektor Małkiński powinien wyciągnąć wnioski po zajęciach, z którym nauczycielem uczniowie najlepiej zdali maturę z matematyki.
Pani L. Fidrych uznała, że to nie tylko z matematyką jest problem, więc trzeba analizować wszystkie przedmioty.
Pan J. Łuba zaproponował, aby kolejną Komisję Oświaty, Zdrowia, Leśnictwa i Rolnictwa poświęcić w całości temacie oświaty na naszym terenie. W tym celu należałoby zaprosić Radę Rodziców oraz Dyrektora i przeanalizować tą sprawę.
Pan J. Miszkiel – również zauważył słuszność poruszenia tego problemu, dlatego jako Przewodniczący Komisji Oświaty, Zdrowia, Leśnictwa i Rolnictwa poinformował, że na następnym posiedzeniu sprawa ta będzie głównym tematem dyskusji.
Pani L. Fidrych – każdego roku są raporty z analiz.
Pan Starosta powiedział, że dyspozycje zostały przekazane Dyrektorom Szkół i okaże się jak to zostanie wykonane. W tej chwili czeka się na prawomocny wyrok jednego z nauczycieli. Przychodziły delegacje rodziców w związku z tym tematem. Największym zaskoczeniem była szkoła w Puńsku, teraz Pani Dyrektor analizuje i wyciąga wnioski.
Pani L. Fidrych – analiza będzie z 3- 5 ostatnich lat. Dopiero po okresie ok. 5 lat można stwierdzić jaka jest zdawalność u danego nauczyciela.
Pan A. Szturgulewski uznał, iż trzeba zaprosić Dyrektorów szkół i niech oni przedstawią jakie widzą rozwiązanie. Zapytać o założenia na następny rok i jakie kroki zostały poczynione na dzień 1 września.
Pani L. Fidrych poinformowała, że w szkołach jest zespół nauczycieli badający analizy wyników maturalnych. To wszystko jest cały czas analizowane.
Pan A. Szturuglewski uważa, że ze strony Powiatu powinien być sygnał, że Rada jest tym zaniepokojona i czeka na poprawę tej sytuacji.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała Przewodniczył
Katarzyna Mikłaszewicz Jan Łuba
Metryka strony