prot_1_kb
Protokół nr 1/10
z posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów
w dniu 15 grudnia 2010 r.
Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów rozpoczęło się o godz.12.00 zakończyło się o godz. 13.10
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów- Pan Jan Łuba. Stwierdził prawomocność posiedzenia (lista obecności stanowi zał. nr 1). W posiedzeniu uczestniczyli również Pani Aneta Kimszal – Skarbnik Powiatu Sejneńskiego oraz Pan Marek Ślusarz – Sekretarz Powiatu Sejneńskiego.
Porządek posiedzenia:
- Zapoznanie się z projektem budżetu Powiatu Sejneńskiego na 2011 r.
- Wydanie ostatecznej opinii o projekcie budżetu Powiatu Sejneńskiego na 2011 r.
- Sprawy różne.
Ad. pkt. 1 Zapoznanie się z projektem budżetu Powiatu Sejneńskiego na 2011 r.
Pan J. Łuba – skierował pytanie do Pana Starosty dotyczące utrzymania szkół, dokładniej szkoły w Puńsku. Stwierdził, iż koszty utrzymania tych szkół będą o wiele większe.
Pan Starosta – poinformował, iż nie ma jeszcze do końca porozumienia między nami a Gminą dotyczącego utrzymania szkoły w Puńsku. Pozostaje budynek po internacie, więc na początku stycznia chcemy dogadać wszystko konkretnie z Wójtem Gminy Puńsk. Właśnie Wójt realizował do tej pory cały szereg projektów, więc posiada wiedzę na ten temat, oddając kompleks sportowy obok naszej i jego szkoły. Po nowym roku ten kompleks będzie w dużej części funkcjonował. Teraz prowadzimy rozmowy co do końcowego dofinansowania na sprzęt do szkoły w Puńsku. Pojawił się spory problem wraz z zapowiedzią, że zostaną o 2/3 zmniejszone środki z funduszu pracy. Obsługa była bazowana, tak jak w większości jednostek w powiecie sejneńskim, na pracownikach zarejestrowanych w PUP. Nie przewidywaliśmy tam zatrudnienia. W budżecie jest zapisana kwota na funkcjonowanie tej szkoły. Stwierdził, że jeżeli pójdą pieniądze na zatrudnienie i nie uzgodnimy rozsądnego zagospodarowania internatu to wystąpią braki. Wójt widzi możliwość zagospodarowania, prosząc o pomoc na początku, natomiast potem powoli przejmie całość. W ZSO w Sejnach czeka się na rozstrzygnięcie przetargu, uważa, że pierwszy etap remontu tego obiektu dopiero teraz został zakończony. Dyrektor dokonał w tym roku ostatnich napraw. Na następne lata trzeba będzie inwestować w ten budynek, w celu zrobienia dachu oraz wentylacji. Ma koncepcję, aby utworzyć Centrum Kształcenia Ustawicznego w tej szkole, aby przy tych skromnych środkach z PUP organizować wiele form kursowych tutaj na miejscu. Z względu na oszczędności jakimi się teraz kierujemy, gdyż taniej będzie opłacić koszty przejazdu edukatora na miejsce szkolenia, niż grupy kursantów. Trzeba tak uatrakcyjnić szkołą, aby było więcej uczniów i klas były liczniejsze. Klasa w liczbie powyżej 25 uczniów jest bardziej opłacalna. MEN nie może się dogadać z Ministerstwem Rolnictwa, a więc nie będzie pieniędzy na opłatę Poradni Psychologicznej uczniom ZSCKR. Na ta młodzież nie dostajemy i nie będziemy na razie dostawać pieniędzy do Poradni. Praktycznie powinniśmy nie obejmować opieką tej młodzieży, ale oczywiście w sytuacjach trudnych zapewniamy tą opiekę. Zmniejszyliśmy jeden etat w Poradni i dzięki temu nie będzie braków.
Pan J. Łuba – zapytał czy będą braki na oświatę.
Pan Starosta – raczej tak.
Pani Skarbnik – w projekcie budżetu już dołożyliśmy ok. 600.000 zł. Wiadome jest, że szkoła w Puńsku jest nową szkołą i dopiero zaczyna funkcjonować, więc trudno przewidzieć jej wydatki.
Pan J. Łuba – uważa, że powinniśmy zwrócić uwagę na szkoły, do których państwo nie dokłada.
Pan J. Miszkiel – zadał pytanie dotyczące Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, zapytał czy w tej poradni jest prowadzona praktyka prywatna. Pani Sawicka ma zarejestrowane stowarzyszenie, a pracuje w naszych pomieszczeniach.
Pan Starosta – pracy tej przyjrzał się Pan Witkowski. Stowarzyszenie wspomaga działalność Poradni. Pozyskane sprzęty przez Stowarzyszenie są wykorzystywane przez Poradnię. Praca Stowarzyszenia nie koliduje z pracą Poradni. Powinniśmy podziękować za jej działalność. Nie generuje nam kosztów dodatkowych.
Pani L. Fidrych – jeżeli chodzi o szkołę w Puńsku to wiadomo, że będziemy ponosić koszty, z tego względu, że została podjęta decyzja o budowie tej szkoły. Teraz następuje taki problem, że dzieci jest bardzo mało. Problemem będzie w jaki sposób utrzymać ten budynek. Zapytała ile uczniów mamy z Puńska.
Pan J. Łuba – zapewnił, że jeżeli chodzi o rocznik I klas jest w miarę ok.
Pan Starosta – decyzja została podjęta i szkoła jest wybudowana. To są dzieci ziemi sejneńskiej i uczyć się będą tak jak ustawa oświatowa wskazuje w języku ojczystym. Odnośnie kosztów trzeba poczekać, aż minie I połowa i będziemy wiedzieli czego się spodziewać. Przez szkołę w Puńsku zwiększyliśmy nasz majątek oraz zdolność kredytową. Jak oddaliśmy szkołę rolniczą, pozbyliśmy się majątku i utraciliśmy zdolność majątkową. Odtworzyliśmy go budując szkołę w Puńsku oraz powiększyliśmy majątek Powiatu. Mamy większą zdolność pozyskiwania kredytu. Jest to nowy obiekt, do którego nie musimy dokładać. Uważa, że I półrocze nam pokaże jakie będą koszty i na ile będzie nas stać. We wrześniu się okaże czy zwiększymy zatrudnienie.
Pan E. S. Kuklewicz – wypowiedział się odnośnie realizacji obietnic wyborczych. Myślę, że na poprzedniej Sesji rozmawialiśmy z pełną odpowiedzialnością o budowie dróg. Chodzi o to jak wykorzystać unijne pieniądze do budowy dróg, gdzie 90% to środki UE, a wkład własny wynosiłby 10%. Ma na myśli te drogi, których Powiat nie zacznie robić przy konieczności dołożenia większej ilości własnych środków. Dbając o budżet Powiatu proponowaliśmy te drogi, na które mogliśmy uzyskać jak największe pieniądze z zewnątrz.
Pan S. Jastrzębski – wypowiedział się na temat przekazania ZSTR, wyjaśnił, że miało znaczenie wycięcie działki budowlanej i pozostawienie jej w naszych zasobach. Pan Starosta powiedział wtedy, że niemożliwe jest przekazane po wycięciu tej działki. Zespół Szkół Ogrodniczych miał nie przekazać, a po wycięciu działki jednak przekazał dla Ministerstwa Rolnictwa. Mogliśmy zasilić nasz budżet.
Pan Starosta – stwierdził, iż powielilibyśmy błąd wielu samorządów, które tak zrobiły. Tam jest pełna dokumentacja pełnowymiarowego boiska. Żeby zabierać oświacie taki teren, przygotowany pod boisko nie jest dobrym rozwiązaniem. W I kadencji miałem przygotowany projekt na pełnowymiarową salę gimnastyczną. Trzeba było przekazać siłownię, a następnie ją zburzyć, aby utworzyć salę gimnastyczną. Niestety nie miałem wystarczająco wiele sprzymierzeńców.
Pan S. Jastrzębski – odniósł się do tematu, że Ministerstwo Rolnictwa obcina na przyszły rok budżet na program ekologiczny. Dlatego w tej rolniczej szkole nic nie zostanie zrobione w najbliższych latach.
Pani L. Fidrych – stwierdziła, iż Pan Starosta powinien reprezentować interesy Powiatu, a nie szkoły rolniczej czy też Ministerstwa Rolnictwa.
Pan J. Łuba – szkoła rolnicza jest pod władaniem Ministerstwa, więc radni nie powinni się tym zajmować. Zapytał Radnego Pana Plesiewicz od kiedy jest w Klubie „Pomorzanka”.
Pan M. T. Plesiewicz – poinformował, iż jest trenerem od lata tego roku.
Pan J. Łuba – Klub „Pomorzanka” miał w poprzednich latach 80% zawodników z Suwałkach i Augustowa. Powiat inwestuje pieniądze w ludzi spoza naszego terenu.
Pan Sekretarz – powiedział, iż na wszystko w Klubie „Pomorzanka” jest dokumentacja.
Pan M. T. Plesiewicz – uznał, iż zostały przytoczone sytuacje sprzed kilku lat. Nie można patrzeć na sytuację sprzed kilku lat i na tej podstawie oceniać klub obecnie. Przedstawił sytuację teraźniejszą, którą sam zna.
Pan Z. Kowalski – poprosił o prowadzenie Komisji w taki sposób jak prowadził Przewodniczący Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Leśnictwa i Rolnictwa. Chciałby wrócić do merytorycznych spraw komisji.
Ad. pkt. 2. Wydanie ostatecznej opinii o projekcie budżetu Powiatu Sejneńskiego na 2011 r.
Pan Starosta – opiniujemy dzisiaj budżet, ale wpłynęły trzy pisma i po naszej opinii, a następnie po opinii Zarządu, Pani Skarbnik ewentualnie wprowadzi zmiany. Wpłynęło jedno pismo od mieszkańców wsi Buda Ruska, którzy zgłaszają się z prośbą o dofinansowanie remontu kładki n rzece Czarna Hańcza, łącząca miejscowości – Buda Ruska, Maćkowa Ruda. Tam przebiega szlak papieski /zał. nr 2/.
Pani Skarbnik – nie mamy delegacji prawnej, aby na to przekazać pieniądze.
Pan Starosta – poinformował, iż następne pismo wpłynęło z Komendy Powiatowej Policji, Wydziału Prewencji. Zwracają się o umieszczenie w budżecie na rok 2011 środków finansowych umożliwiających kontynuowanie przedsięwzięć, tj. konkursy dla dzieci: „Bezpieczne ferie”, „Bezpieczeństwo na co dzień”, „Bezpieczna droga do szkoły, do domu”, „Nie ufaj bezgranicznie” /zał. nr 3/.
Pan J. Miszkiel – zapytał czy w poprzednich latach pieniądze były na to przeznaczane.
Pan Starosta – jeżeli byliśmy współorganizatorami to dawaliśmy. Teraz proszą nas o 1500 zł.
Prośbę KPP zaopiniowano pozytywnie.
Pan Starosta - Poinformował, iż kolejne pismo z KPP, dotyczy prośby o zaplanowanie środków w budżecie na remont klatki schodowej, schodów itd. /zał. nr 4/.
Pan J. Miszkiel – zapytał, czy nie można tego problemu rozwiązać w inny sposób, a mianowicie skierować kilka osób z Urzędu Pracy, aby zajęły się remontem Komendy.
Pan Starosta – oni potrzebują pieniędzy na materiały do remontu.
Pan J. Łuba – stwierdził, iż każdego roku dawaliśmy pieniądze, więc można i w tym roku z rezerwy przeznaczyć na to pieniądze.
Pan Starosta – uznał, że można poprzez PUP w ramach kursu dla murarzy skierować ludzi do pracy przy remoncie.
Pan M. Skupski – w tym roku planowane jest przejęcie obiektu po przejściu granicznym w Ogrodnikach. Stwierdził, iż nie mamy żadnych środków w budżecie na ich utrzymanie.
Pan Starosta – w maju dostaniemy dotację na utrzymanie tych budynków. Po świętach też pojedziemy z ofertami w celu zagospodarowanie tychże budynków.
Pan J. Miszkiel – zapytał czy są jakieś koncepcje zagospodarowania pomieszczeń na granicy.
Pan Starosta – stwierdził, że wizji wykorzystania tego miejsca jest kilka. Oferta zostanie umieszczona w Internecie i będziemy szukać korzystnych propozycji. W tym momencie trzeba się zastanowić nad DPS, ale będzie to wymagało ustawienia ekranów wyciszających. Natomiast jeśli ma to być jakieś centrum promocyjne lub handlowe, ekrany są niepotrzebne.
Pan M. Skupski – zaproponował, aby rozważyć propozycję rozszerzenia Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o ten obiekt. Poinformował, że jest taka możliwość, bo rozmawiał z Prezesem SSE. Jeśli strefa została by rozszerzona o ten obiekt, spowodowałoby to szybsze zagospodarowanie, bo byłoby większe zainteresowanie inwestorów tymi budynków.
Pan Starosta – oznajmił, że podejmiemy działania w tym kierunku.
Przewodniczący Komisji - poinformował, iż Komisja powinna wydać ostateczną opinię. Poprawki, o których poinformowała Pani Skarbnik, zostaną przedstawione Komisji.
Komisji Budżetu i Finansów pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Powiatu Sejneńskiego na 2011 r.
W głosowaniu nad opinią głosowało 14 radnych: 14 radnych głosowało za przyjęciem, głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych nie było.
Opinia jednogłośnie została wydana pozytywnie /zał. nr 5/.
Podjęcie uchwały w sprawie wyboru Wiceprzewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów.
Pan Jan Łuba zgłosił na Wiceprzewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów- radnego Mariusza Skupskiego.
Pan Mariusz Skupski – wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji.
Poddano pod głosowanie wybór na Wiceprzewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów- radnego Mariusza Skupskiego.
W głosowaniu nad projektem głosowało 14 radnych: 14 radnych głosowało za, żaden z radnych nie wstrzymał się od głosu, nikt nie głosował przeciwko.
W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Nr I/1/10 z dnia 15 grudnia 2010r. w sprawie wyboru Wiceprzewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów /zał. 6/.
Ad. pkt. 3. Sprawy różne.
Pan J. Miszkiel – złożył Radnym serdeczne życzenia z okazji świąt.
Pan S. Kuklewicz – wyraził potrzebę zaproszenia na Komisje Oświaty, Zdrowia, Kultury, Leśnictwa i Rolnictwa Cezarego Cieślukowskiego - Przewodniczącego Euroregionu Niemen.
Pan J. Łuba – uznał, że należy odłożyć te zaproszenie na styczeń, kiedy ureguluje się sprawa Sejmiku i skończy się gorący okres świąteczny.
Pan J. Miszkiel – powiedział, że będzie w kontakcie z Panem Cieślukowskim.
Pan J. Łuba – Przewodniczący Komisji zamknął obrady Komisji.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała Przewodniczył
Katarzyna Mikłaszewicz Jan Łuba
Metryka strony