apm_4
SPRAWOZDANIE
z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku
przy Staroście Sejneńskim
za rok 2006 na terenie Powiatu Sejneńskiego
Komisja Bezpieczeństwa i Porządku została powołana Uchwałą Nr 165/05 Zarządu Powiatu w Sejnach z dnia 27 grudnia 2005r. w sprawie powołania Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.
Z uwagi na fakt, że 27.11.2006r. rozpoczęła się nowa kadencja Rady Powiatu Sejneńskiego i wybrany został nowy Starosta – Pan Ryszard Grzybowski, zaszła konieczność dokonania zmian w składzie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku polegających m.in. na powołaniu nowego Przewodniczącego Komisji oraz powołaniu do jej składu dwóch radnych Rady Powiatu Sejneńskiego obecnej kadencji. Na podstawie art. 38a ust. 1 i 5 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) Uchwałą Nr III/21/06 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 28 grudnia 2006r. w sprawie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku delegowano następujących radnych do składu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku:
- Stanisław Jastrzębski,
- Józef Algiment Bludzis.
W chwili obecnej skład Komisji przedstawia się następująco:
- Pan Ryszard Grzybowski – Przewodniczący Komisji,
- Pan Stanisław Jastrzębski – Członek Komisji,
- Pan Józef Algiment Bludzis – Członek Komisji,
- Pan Andrzej Wiźlański – Członek Komisji,
- Pani Ewa Bednarska – Członek Komisji,
- Pan Henryk Stabiński – Członek Komisji,
- Pan Ryszard Wodecki – Członek Komisji,
- Pan Feliks Stopnicki – Członek Komisji.
W okresie sprawozdawczym, Komisja kontynuowała realizację „Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego” przyjętego Uchwałą Nr VII/34/03 Rady Powiatu Sejneńskiego z dnia 18 czerwca 2003 roku.
Na podstawie informacji z Komendy Powiatowej Policji w Sejnach dotyczących realizacji w/w programu na terenie działania KPP w Sejnach należy stwierdzić, że policjanci sejneńscy w 2006r. wszczęli i przeprowadzili ogółem 564 postępowania przygotowawcze we wszystkich kategoriach przestępstw.
Analizując efektywność realizacji powyższego programu należy stwierdzić, że w 2006r. wykrywalność wszystkich przestępstw w tym okresie wyniosła 80,6% i w porównaniu do roku poprzedniego nie uległa zmianie.
Na podstawie analizy danych statystycznych dotyczących przestępczości w okresie 2006r. na terenie Powiatu Sejneńskiego KPP poinformowała, że spadek ilości stwierdzonych przestępstw nastąpił w następujących kategoriach: kradzież rzeczy (53 czyny), uszczerbek na zdrowiu (9 czynów), bójka, pobicie (5 czynów), rozbój i wymuszenie rozbójnicze (4 czyny), zgwałcenie (0czynów).
Wzrost stwierdzonych czynów przestępczych nastąpił w następujących kategoriach: kradzieży z włamaniem, p-stw drogowych, p-stw o charakterze gospodarczym i uszkodzenia rzeczy.
Na terenie powiatu nie stwierdzono kradzieży samochodów i kradzieży kieszonkowych.
W 2006r. 31 nieletnich sprawców dopuściło się popełnienia 26 (2005r. – 16) czynów karalnych, co stanowi 4,07% ogólnej liczby popełnionych przestępstw. Na podstawie przedstawionych danych można stwierdzić, że wzrosła liczba ujawnionych czynów popełnionych przez nieletnich, co świadczy o lepszym rozpoznaniu w ich środowisku. Nieletni najczęściej popełniali czyny z kategorii przeciwko mieniu, tj. kradzieże cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem oraz z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Z roku na rok zwiększa się ilość przestępstw popełnianych przez internet, np. oszustwo internetowe.
W 2006r. szczególnym celem policjantów pełniących służbę patrolową i obchodową oraz wykonujących inne zadania było ujawnienie i przeciwdziałanie przestępczości narkotykowej. Dlatego tez podejmowano szereg działań o charakterze operacyjnym oraz prewencyjnym. Między innymi rozpoznawano środowiska dealerów narkotykowych, osób, które zażywają środki narkotyczne i odurzające. Systematycznie patrolowano i obserwowano miejsca pobytu młodzieży, sprawdzano pojazdy, którymi poruszali się młodociani. Jak pokazują osiągnięte wyniki działania odniosły zadowalające skutki i wymierny efekt w postaci wzrostu ujawnionych i stwierdzonych czynów karalnych określonych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Ujawniono i stwierdzono 53 czyny karalne wobec 28 w roku poprzednim.
Policjanci Sekcji Prewencji w 2006r. ujawnili i represjonowali łącznie 5766 wykroczeń, z tego sporządzili 327 wniosków do Sądu Rejonowego w Sejnach.
Pod względem kategorii wykroczeń stwierdzono:
§ p-ko porządkowi publicznemu – 82 wykroczenia,
§ p-ko przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości – 18 wykroczeń,
§ p-ko mieniu – 21 wykroczeń,
§ pozostałe 206 wykroczeń, to naruszenia innych artykułów kodeksu wykroczeń i ustaw szczególnych.
Jedną z głównych przyczyn, która wpływa na stan bezpieczeństwa jest wzrost aktywności grup młodzieży zakłócającej ład i porządek publiczny w miejscach zagrożonych, takich jak: rejony parków miejskich, sklepów nocnych, lokali gastronomicznych, okolice dyskotek w Gibach i w Puńsku .
Analizując stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym wynika, że największym zagrożeniem na terenie naszego powiatu są kierujący poruszający się z nadmierną prędkością, w stanie nietrzeźwości oraz wymuszający pierwszeństwo przejazdu, brawurowa jazda oraz niedostateczna znajomość przepisów ruchu drogowego. Najbardziej zagrożonym rejonem pod względem występowania kolizji i wypadków drogowych są Sejny oraz trasa Sejny – Ryżówka. Do najczęstszych przyczyn wypadków i kolizji należy zaliczyć nieprawidłowe manewry wyprzedzania, wymijania i omijania oraz dzikie zwierzęta znienacka wybiegające na drogę.
W zakresie przeciwdziałania narkomanii w roku 2006 stwierdzono popełnionych 53 przestępstwa określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. W naszym powiecie najczęściej spotykanym i ujawnianym narkotykiem jest marihuana oraz tabletki ecstase (extase). Na miejscowym rynku pojawiły się kolejne środki odurzające, a mianowicie haszysz oraz w okresie letnim wraz z napływem turystów z kraju i zagranicy LSD i heroina.
W celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się przestępczości narkotykowej funkcjonariusze Zespołu Prewencji Kryminalnej, Patologii i Nieletnich Sekcji Prewencji prowadzili działania profilaktyczne polegające na sprawdzaniu izb szkolnych przy pomocy wyszkolonego psa służbowego do tropienia narkotyków, odbyli 30 spotkań z młodzieżą, nauczycielami oraz z rodzicami w ramach realizowanych programów prewencyjnych. W trakcie tych sprawdzeń w dwóch przypadkach ujawniono w toalecie szkolnej suszone ziele konopi indyjskich. We współpracy z funkcjonariuszami Urzędu Celnego sprawdzono, również z wykorzystaniem psa przeszkolonego w wykrywaniu narkotyków, pomieszczenia dyskotek wraz z najbliższym ich otoczeniem, także z wynikiem pozytywnym.
W ramach działalności prewencyjno – zapobiegawczej w zwalczaniu zjawisk patologicznych wśród nieletnich skierowano 73 wnioski, zawiadomienia do sądu rodzinnego i innych instytucji oraz organizacji, a także ujawniono 54 rodzin patologicznych, o ich negatywnych symptomach powiadomiono Sąd Rodzinny i Nieletnich.
Realizując cele zawarte w programach profilaktycznych przeprowadzono spotkania z dziećmi i młodzieżą w ilości 213 , z rodzicami - 64 oraz z radami pedagogicznymi - 79 spotkań.
Na terenie powiatu sejneńskiego nadużywanie napojów alkoholowych jest bardzo powszechne. Powiat należy do terenów o dużym wskaźniku bezrobocia, wiąże się to z postępującym zubożeniem społeczeństwa, niepewnym jutrem. Alkohol dla wielu stał się ucieczką w zapomnienie o trudnych życiowych sytuacjach i narastających problemach. Ponadto wszelkiego rodzaju napoje alkoholowe bardzo często traktowane są przez młodzież i starszych jako stymulator dobrej zabawy. Realizując cele zapobiegania uzależnieniu i ograniczeniu dostępu do alkoholu policjanci skierowali 20wniosków do Miejskiej i Gminnych Komisji Przeciwdziałania Alkoholizmowi o przeprowadzenie postępowania w przedmiocie stwierdzenia uzależnienia od alkoholu i wystąpienia do sądu o orzeczenie obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego. Ujawniono i represjonowano 6 przypadków naruszenia przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości w zakresie spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Sporządzono 91 wniosków o ukaranie na sprawców wykroczeń popełnionych pod wpływem alkoholu.
Podejmowane działania przynoszą zamierzony skutek, jednak nie jest on zadowalający. W porównaniu z rokiem ubiegłym zmalała liczba wdrożonych procedur „Niebieskiej Karty” – 54, zmalała też liczba sprawców przemocy domowej pod wpływem alkoholu – 18 . Należy zauważyć, że w uzasadnionych przypadkach, w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych przeciwko sprawcom, którzy będąc pod działaniem alkoholu, znęcają się nad rodziną, policjanci występują do prokuratora z wnioskiem o wystąpienie do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania i takie środki sąd sejneński stosuje.
W ramach zadań doraźnych policjanci na terenie całego powiatu zabezpieczali imprezy masowe i okazjonalne, przy zabezpieczaniu których angażowano również jako wsparcie policjantów z sąsiednich jednostek, a także funkcjonariuszy straży granicznej, pożarnej i druhów z OSP.
Odnosząc się do oceny realizacji Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego należy zauważyć, że jednym z gwarantów poczucia bezpieczeństwa przez mieszkańców naszego powiatu jest obecność służb patrolowych w miejscach najbardziej zagrożonych, zwyczajowo przyjętych przez osoby (w tym młodzież) naruszające ład i porządek, jako punkty spotkań towarzyskich. Uwzględniając zidentyfikowane potrzeby stopniowo dążono do utrzymania wskaźnika udziału funkcjonariuszy ogniw patrolowych w służbie.
Mając na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach powiatu sejneńskiego przeprowadzono cykliczne działania pod hasłem: „Pomiar”, „Trzeźwość”, „Paliwo” (kontrola paliwa), „Gimbus”, „Materiały niebezpieczne”, „Trasa”, „Radar” (dwa razy w miesiącu „Fotoradar” i „Służby z radarem”), „Ferie 2006”, „Auto”, „Powroty”, „Majowy weekend”, „Czerwcowy weekend”, „Nauka jazdy”. Przy aktywnym udziale i zaangażowaniu dyrektorów i nauczycieli szkół gimnazjalnych i podstawowych, Starostwa Powiatowego w Sejnach oraz wójtów gmin Sejny, Puńsk i Krasnopol, mediów lokalnych przeprowadzono Powiatowy Turniej Wiedzy o bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym, skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Funkcjonariusze Zespołu Prewencji Kryminalnej, Patologii i Nieletnich przy współpracy z pedagogami szkolnymi, kuratorami sądowymi rozpoznawali grupy tzw. „trudnej młodzieży”, kontrolowano miejsca pobytu nieletnich poza szkołą oraz miejsca grupowania się młodzieży.
W prowadzonej profilaktyce odbywano spotkania z dziećmi i młodzieżą. W każdym przypadku zatrzymania osoby nieletniej pod wpływem alkoholu odwożono ją do domu i przekazywano rodzicom, jednocześnie prowadzono czynności wyjaśniające zmierzające do ustalenia, w jaki sposób nieletni nabył alkohol.
Działania profilaktyczne Policji i podejmowane inicjatywy na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa, a także współpraca z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz dzieci, młodzieży i rodziny odzwierciedlone są w realizowanych przez tut. KPP programach prewencyjnych:
1. „Bezpieczne Miasto Sejny”
2. „Bezpieczna Gmina”
3. „Bezpieczne dyskoteki”
4. „Stop patologiom”
5. „Bezpieczna droga do szkoły/domu”
6. „Nie bądźmy obojętni”
7. „Bezpieczne wakacje/ferie”
8. „Bezpieczna komórka”
Wspólnie z kadrą pedagogiczną szkół średnich, gimnazjów i szkół podstawowych prowadzono edukację prewencyjną i prawną wśród młodzieży na temat zagrożeń wynikających z podejmowania ryzykownych zachowań, nawiązania przypadkowych znajomości, przekazywania informacji i zawierania znajomości przez internet oraz poszukiwania pracy poprzez realizację programu „Stop Patologiom”.
W trakcie spotkań prowadzonych z dyrektorami szkół na terenie powiatu sejneńskiego w zakresie przeciwdziałania narkomanii podkreślano konieczność natychmiastowego zgłaszania Policji wszelkich incydentów związanych z narkotykami zaistniałych na terenie lub w rejonie przyległym do szkoły. Rady pedagogiczne szkół zapoznano z „Procedurami postępowania nauczycieli i metodami współpracy szkół z Policją w sytuacjach zagrożenia dzieci oraz młodzieży przestępczością i demoralizacją, w szczególnością narkomanią, alkoholizmem i prostytucją”.
We wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych zorganizowano spotkanie dla uczniów tych placówek z pracownikiem Poradni Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych w Suwałkach.
W ramach działań „Bezpieczne Wakacje” organizowane były spotkania z uczestnikami letniego wypoczynku – 26 spotkań, jak również dokonywane kontrole miejsc letniego wypoczynku na terenie naszego powiatu – ogółem 295.
Urząd Miasta Sejny w sprawie osiągniętych efektów z realizacji „Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego” poinformował, że realizował w/w Program poprzez działalność Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych organizując:
1. Punkt Konsultacyjny dla osób uzależnionych i współuzależnionych (prowadzony przez absolwentkę Studium Pomocy Psychologicznej),
2. Punkt Porad Prawnych (prowadzony przez prawnika – specjalistę prawa rodzinnego i cywilnego, przeszkolonego z zakresu przemocy rodzinie),
3. Dofinansowanie zajęć organizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Sejnach, w których uczestniczą dzieci i młodzież z rodzin z problemem alkoholowym.
4. W ramach współpracy z Komendą Powiatową Policji w Sejnach zakupienie nagród w Powiatowych Konkursach Bezpieczeństwa pt. „Bezpieczeństwo ruchu drogowego” i „Nasze bezpieczeństwo” organizowanych przez Policję.
5. W ramach profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej skierowanej do dzieci i młodzieży realizację programu profilaktycznego „Trzeci Elementarz, czyli Program Siedmiu Kroków”:
a. w Szkole Podstawowej w Sejnach – uczestniczyli uczniowie klas szóstych, ich rodzice i nauczyciele,
b. w Gimnazjum Nr 1 w Sejnach – uczestniczyli uczniowie klas drugich.
6. W Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Techniczno – Rolniczych w Sejnach realizację programu słowno – muzycznego Piotra Lubertowicza na temat uzależnienia od alkoholu i narkotyków.
7. Festyn rodzinny na terenie Przedszkola Miejskiego dla mieszkańców Sejn promujący wspólne spędzanie czasu wolnego rodziców z dziećmi.
8. Uczestnictwo w ogólnopolskiej akcji profilaktycznej pn. „Zachowaj trzeźwy umysł” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu skierowanej do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz nauczycieli i rodziców promujący sport jako najlepszy sposób spędzania czasu w związku ze wzrostem agresji wśród młodzieży.
Urząd Gminy Giby przekazał informację, że w ramach w/w programu Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gibach przeprowadziła rozmowy motywujące z 13 osobami uzależnionymi. Na skutek podjętych działań 3 osoby były na leczeniu odwykowym na oddziale zamkniętym, 2 osoby mają wyznaczony termin leczenia na luty bieżącego roku i 1 osoba na marzec br., 3 osoby są zobowiązane do leczenia ambulatoryjnego w Oddziale Dziennym Terapii Uzależnienia od Alkoholu w Suwałkach.
W listopadzie oraz grudniu 2006 roku działał punk konsultacyjny udzielający porad w zakresie uzależnień i współuzależnienia.
W ramach współpracy ze szkołami sfinansowano spektakle o tematyce związanej z przemocą, narkomanią oraz uzależnionymi w szkołach na terenie gminy.
W Gimnazjum, Szkole Podstawowej w Gibach oraz Szkol Podstawowej w Karolinie zrealizowano program profilaktyczny „Drugi elementarz, czyli program siedmiu kroków”.
Urząd Gminy w Sejnach w sprawie realizacji w/w programu poinformował, że w szkołach na terenie Gminy Sejny przeprowadzono pogadanki z młodzieżą, na temat niebezpieczeństw związanych z narkomanią, kąpieli w miejscach zabronionych, zachowania czystości i porządku, nie rozpalania ognisk w miejscach niedozwolonych i bez opieki osób dorosłych oraz przestępczości i poprawy bezpieczeństwa drogi do szkoły.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa wypoczynku i rekreacji nad wodami, Gmina ustawiła tablice zakazujące kąpieli na niestrzeżonych kąpieliskach na swoim terenie. Mimo dużej ilości osób wypoczywających nie odnotowano żadnego przypadku utonięcia.
Realizację Programu Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego oraz Zapobiegania Przestępczości nadzoruje 5 osobowa Komisja Bezpieczeństwa Publicznego powołana Uchwałą Nr II/6/06 Rady Gminy Sejny z dnia 5 grudnia 2006r., współpracująca z Dzielnicowym Komendy Powiatowej Policji w Sejnach.
Urząd Gminy Puńsk swoje zadania w ramach w/w programu realizował poprzez:
- Wspieranie młodzieży z rodzin patologicznych poprzez organizowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu (spotkania w klubie „Viltele”, organizowanie wycieczek),
- Udział w konkursie „Nasze bezpieczeństwo” młodzieży Szkoły Podstawowej w Puńsku organizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Sejnach,
- Przeprowadzenie konkursów o tematyce profilaktycznej dla młodzieży szkół podstawowych z terenu gminy Puńsk oraz Gimnazjum w Puńsku,
- Budowa parkingu przy ul. A. Mickiewicza i ul. Szkolnej w Puńsku,
- Przebudowa parkingu przy Samodzielnym Publicznym Gminnym Ośrodku Zdrowia w Puńsku,
- Budowa chodników na ul. A. Mickiewicza i 11 Marca w Puńsku,
- Współpraca w zakresie przestępczości z Posterunkiem oraz Komendą Powiatową Policji w Sejnach,
- Współpraca z Sądem Rejonowym oraz Prokuraturą Rejonową w Sejnach w zakresie skierowania na badania przez biegłych w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia,
- Współpraca z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Puńsku.
Urząd Gminy Krasnopol w sprawie realizacji w/w programu poinformował, że:
- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych kierowała na dobrowolne i przymusowe leczenie odwykowe osób uzależnionych od alkoholu,
- Doświetlono place i ulice
- Zapewniono profesjonalną ochronę podczas imprez kulturalno – rozrywkowych,
- Zorganizowano spotkania uczniów szkół z przedstawicielami policji
- W ramach zebrań rodziców w szkołach organizowano spotkania rodziców z przedstawicielami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej zapobiegające patologii wśród młodzieży,
- Realizowano w szkołach programy dotyczące zapobiegania uzależnieniom, przestępczości wśród dzieci i młodzieży oraz dotyczące agresywnych zachowań,
- Współpracowano z organami policji i ze Strażą Graniczną.
Oceny stanu przestępczości corocznie dokonywane przez Radę Powiatu wykazują tendencje do utrzymywania wysokiego poziomu przestępczości w powiecie sejneńskim.
Niepokojącym jest również fakt, ciągłego wzrostu poczucia zagrożenia w społeczeństwie, co spowodowane jest miedzy innymi: z jednej strony dużą ilością czynów w kategorii kradzieży z włamaniem, p-stw drogowych oraz p-stw o charakterze gospodarczym, a z drugiej strony informacjami w mediach o faktach ciężkich przestępstw i dużej bezkarności sprawców. W obu tych przypadkach konieczne jest podejmowanie konsekwentnych działań celem poprawy tego stanu rzeczy.
Rada Powiatu nie posiada wystarczających instrumentów w celu samodzielnego przeciwdziałania niekorzystnym tendencjom w zakresie bezpieczeństwa mieszkańców. Jednak w poczuciu odpowiedzialności za sytuację w powiecie podejmuje wysiłek organizacyjny i merytoryczny w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, między innymi poprzez uchwalenie programu.
Program ma charakter ramowy, a zarazem otwarty i dynamiczny, co oznacza, że może być ciągle aktualizowany i dostosowywany do aktualnej sytuacji i warunków. Założeniem Programu jest, że ujęte w nim zadania dla poszczególnych wykonawców powinny stanowić podstawę do opracowania własnych programów dostosowanych do specyfiki wynikającej z prowadzonej działalności, realizowanych zadań.
Podstawowym warunkiem powodzenia w jego realizacji jest możliwie jak najszersze społeczne zaangażowanie, poczynając od służb profesjonalnych poprzez instytucje, organizacje, stowarzyszenia, jak również indywidualnych mieszkańców.
Sprawozdanie z realizacji „Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego” za 2006 rok zostało przygotowane w oparciu o dane uzyskane od jednostek działających na terenie Powiatu Sejneńskiego, a w szczególności Komendy Powiatowej Policji w Sejnach.
Sejny, dnia 18.01.2007r. Starosta Sejneński
Ryszard Grzybowski
Metryka strony