Porozumienie z Pszczelarzami

W dniu 2 czerwca odbyła się konferencja podsumowująca projekt "Szlakiem polsko-litewskich tradycji kulinarnych". Projekt dofinansowany był w ramach Narodowego Programu Współpracy, Region Morza Bałtyckiego, Fundusz Małych Projektów, edycja Phare 2003, pod patronatem Euroregionu Niemen. Kwota dofinansowania wyniosła 79 % całkowitej wartości projektu. Pozostałą część stanowiły środki własne wnioskodawcy czyli Starostwa Powiatowego w Sejnach, oraz partnerów krajowych, którymi są: Urząd Miasta Sejny, Urząd Gminy w Sejnach, Urząd Gminy w Puńsku, Urząd Gminy w Gibach oraz Urząd Gminy w Krasnopolu.
Bezpośredni udział w realizacji projektu wzięło również Merostwo w Łoździejach, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sejn i Sejneńszczyzny "Ziemia Sejneńska" oraz Suwalska Izba Rolniczo - Turystyczna.
Jedną z najważniejszych grup docelowych realizowanego projektu są turyści, do których skierowany jest wydany folder i ulotki. W ten sposób mają oni dostęp do lokalnych informacji i historii oraz dane adresowe o lokalnych punktach gastronomicznych, w których można spróbować naszych regionalnych potraw.
W ramach realizacji projektu zorganizowane zostały pierwsze na naszym terenie, międzynarodowe integracyjne zawody wędkarskie, na granicznym jeziorze "Gaładuś". Udział w nich wzięli nie tylko wędkarze z terenu naszego kraju ale również wędkarze z Litwy. Była to okazja do nawiązania bliższych kontaktów między naszymi krajami, wymiany doświadczeń oraz poznania tradycji kulinarnych litewskich sąsiadów. Mamy nadzieję, że zawody te wpiszą się w coroczny kalendarz imprez turystycznych promujących wypoczynek w naszym regionie.
 
Przeprowadzone zostały również 4 cykle warsztatów, których celem było opracowanie receptur, technologii produkcji oraz tła historycznego każdej z tradycyjnych potraw na Sejneńszczyźnie. Warsztaty kulinarne rozpoczęły się w Puńsku a w trakcie ich trwania, poszczególne grupy robocze, składające się z restauratorów i gospodyń z naszego terenu, pracowały nad przepisami i technologią produkcji wielu naszych regionalnych potraw. W warsztatach czynnie uczestniczyli nie tylko restauratorzy z Powiatu Sejneńskiego, między innymi z Sejn i z Puńska, ale również restauratorzy z Łoździej oraz eksperci ds. promocji i żywienia zatrudnieni przy realizacji projektu, między innymi z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Pierwszym produktem, nad którego opisem pracowały grupy robocze był tradycyjny, sejneński sękacz. Dodatkowo zajęliśmy się też opisem sposobu produkcji mrowiska. Wypiek tych specjałów odbył w restauracji "Sodas" w Puńsku. Drugiego dnia grupy robocze, pracowały między innymi nad recepturą takich potraw jak bliny litewskie i czenaki. Kolejne spotkania w ramach realizacji w/w projektu odbyły się w innych restauracjach powiatu Sejneńskiego. Między innymi w restauracji "Skarpa" w Sejnach, gdzie wspólnie przyrządzaliśmy soczewiaki i kartacze. Gościliśmy również w zajeździe "Morena" w Hołnach Mejera. Tam oprócz soczewiaków zajęliśmy się też opisem metody produkcji kiszki i babki ziemniaczanej. W roku bieżącym 2006, pojechaliśmy ponownie do Puńska, gdzie w piekarni u Państwa Mroczkowskich wspólnie wypiekaliśmy tradycyjny wiejski chleb na kalmusie. Odwiedziliśmy też inne okoliczne restauracje. Między innymi "Karczme" w Sejnach, gdzie wspólnie z restauratorami z Łoździej pracowaliśmy nad takimi potrawami jak kołduny czy chłodnik litewski oraz stynka, sielawa wędzona i szczupak faszerowany w zajeździe w Skustelach. W lutym, odbyły się również spotkania warsztatowe we wsi Oszkinie w gminie Puńsk, w gospodarstwie agroturystycznym "U Albina", gdzie wypiekaliśmy chleb, w tradycyjnym domowym piecu. Tylko w naszym regionie wypieka się jeszcze chleb według tradycyjnej receptury, nie dodając żadnych polepszaczy ani konserwantów po to, aby chleb taki był smaczny i zdrowszy. Ponadto opisaliśmy też metodę wytwarzania serów białych deserowych, które serwuje się na naszym terenie w przeróżnych smakach, zarówno na słodko jak i pikantnie. Jest to jeden z podstawowych produktów naszego regionu, wytwarzany od lat na specjalne okazje. Po warsztatach wszyscy uczestnicy wspólnie degustowali przyrządzone potrawy. Nie sposób zapomnieć również o jednej z najbardziej charakterystycznych litewskich wędlin, jaką jest kindziuk. Obecnie najsmaczniejsze produkuje się w masarni "Deśra" w Puńsku, tam też opisywaliśmy metodę produkcji tego specyfiku.
 
Szczególnie ważne spotkanie w ramach warsztatów odbyło się 23 marca br. w Sejnach, w trakcie którego omówiona została problematyka związana z rejestracją produktów tradycyjnych a w szczególności naszego miodu z pogranicza polsko-litewskiego. Starostwo Powiatowe w Sejnach wspólnie z Merostwem w Łoździejach zamierza pomóc producentom, zarówno z Powiatu Sejneńskiego jak i Łoździej, zarejestrować miód w Unii Europejskiej. Jest to pierwsza na naszym terenie inicjatywa, związana z rejestracją produktów nie tylko na poziomie krajowym ale również unijnym. Miód jest kolejnym, po Sękaczu Sejneńskim/Bankuchenie, sztandarowym produktem z naszego regionu, który zamierzamy zarejestrować w UE przy współudziale strony litewskiej. Dlatego w organizowanych warsztatach wzięli udział nie tylko pszczelarze z Sejneńszczyzny ale również z Łoździej. Wszyscy wspólnie zastanawiali się nad nazwą dla miodu z pogranicza. Najbardziej spodobała się wszystkim obecnym nazwa "Gaładuś", pochodząca od jeziora granicznego, które w tym regionie jest oznaką granic, które należy zerwać. Będzie również oznaką wspólnej sprawy jednoczącej oba narody, polski i litewski. Właśnie wspólnie ze stroną litewską chcemy ubiegać się o jeden z unijnych certyfikatów: Chroniona Nazwa pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne lub Świadectwo Specyficznego Charakteru. Są one oficjalnym potwierdzeniem wysokiej jakości i gwarancją pochodzenia produktów, których na naszym terenie nie brakuje. Chronią producentów przed nieuczciwą konkurencją i pozwalają im promować swoje wyroby. Jednocześnie informują konsumenta o wyjątkowym, regionalnym pochodzeniu, recepturze lub metodzie wytwarzania oznaczonego produktu. Temat rejestracji miodów został podjęty również na konferencji kończącej w/w projekt.
Oprócz podsumowania efektów realizacji projektu i omówienia celów, które udało się osiągnąć, zostało również podpisane porozumienie o podjęciu współpracy, przy opracowaniu specyfikacji i wniosku o rejestrację miodu z pogranicza polsko- litewskiego w Unii Europejskiej. Swój podpis pod nim złożyli Starosta Sejneński - Piotr Marian Luto, Mer Rejonu Łoździej - Romas Apanavičius, prezes Terenowego Koła Pszczelarzy w Sejnach - Franciszek Januszko oraz przedstawiciel pszczelarzy z Łoździej - Antanas Pupienis. Grupa LGD "Sejneńszczyzna" opracowuje projekt do II Schematu LEADERA +, w ramach którego zostanie sfinansowanie opracowanie specyfikacji potrzebnej do dalszej rejestracji już na poziomie unijnym, między innymi na miód oraz sękacz.
Głównym celem projektu "Szlakiem polsko - litewskich tradycji kulinarnych", było opracowanie receptur oraz zarejestrowanie produktów tradycyjnych, z przygotowania których znany jest region pogranicza polsko-litewskiego. W trakcie warsztatów, grypy robocze pracowały nad opisem wielu naszych regionalnych potraw. Pierwszym sukcesem było wpisanie na Listę Produktów Tradycyjnych sękacza sejneńskiego/bankuchena. Został on wpisany na Listę 13 marca 2006r. Kolejne wnioski było opracowywane i przesyłane do Marszałka Województwa Podlaskiego. Efektem tego jest wpis na Listę Produktów Tradycyjnych w dniu 18 maja 2006r. kolejnych produktów z Sejneńszczyzny. Są to: miód wielokwiat z Sejneńszczyzny, soczewiaki Sejneńskie, kołduny i chołodziec(chłodnik) litewski, sery białe deserowe litewskie oraz chleb domowy na kalmusie z Puńska, bliny litewskie, szczupak faszerowany, cepeliny, mrowisko i kindziuk z Puńska.
Na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, znajduje się 25 produktów z czego 11 pochodzi z Sejneńszczyzny. Projekt "Szlakiem polsko-litewskich tradycji kulinarnych" jest pierwszym etapem dużego kompleksowego programu służącego do promocji turystycznej regionu. Dzięki jego realizacji zachowane zostały miejscowe tradycje kulinarne, a opracowane receptury pozwolą na stworzenie produktów tradycyjnych, które będą dziedzictwem mieszkańców Sejneńszczyzny.

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Sejneńskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Henryka Ropel

Wprowadzający: Henryka Ropel

Data wprowadzenia: 2006-08-16

Data modyfikacji: 2006-08-17

Opublikował: Henryka Ropel

Data publikacji: 2006-08-16