przetarg_5a


Sejny, dnia 10.06.2008 r.

 


Odpowiedz na zapytanie nr 1


Działając zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 164 poz. 1163 z późn. zm.) Zamawiający informuje, że wpłynęły zapytania Wykonawców dotyczące postępowania przetargowego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego pod nazwą: Budowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Puńsku - etap III, stan surowy zamknięty z zadaszeniem.

Treść zapytania nr 1
Formy kosztorysu ofertowego. Czy kosztorys ofertowy w formie kalkulacji uproszczonej polegającej na obliczeniu wartości kosztorysowej robót jako sumy iloczynów ilości jednostek przedmiarowych i ich cen jednostkowych będzie spełniał zapis SIWZ? Jeśli nie prosimy o podanie innej jednoznacznie określonej formy Kosztorysu Ofertowego.

Odp:
Tak. Kosztorys ofertowy w formie kalkulacji uproszczonej polegającej na obliczeniu wartości kosztorysowej robót jako sumy iloczynów ilości jednostek przedmiarowych i ich cen jednostkowych będzie spełniał zapis SIWZ

Treść zapytania nr 2
W nawiązaniu do ,,Artykułu 12” projektu umowy (zał. nr 5 do SIWZ) prosimy o jednoznaczne wyjaśnienie sposobu fakturowania robót. Czy Zamawiający chce zafakturowania robót tylko fakturą końcową w wysokości 100% po zakończeniu wszystkich robót, czy będzie fakturowanie częściowe 50% i końcowe 50%, czy też będzie dopuszczane fakturowanie comiesięczne wg procentowego zaawansowania robót.

 

Odp:
Zgodnie z art. 12.4 projektu umowy dopuszcza się na pisemny wniosek Wykonawcy oraz po wykonaniu co najmniej 50 % umownych robót budowlanych, wystawienie faktury częściowej w wysokości do 50% wartości ofertowej zamówienia. Podstawą do wystawienia faktury częściowej będzie kosztorys z dostaw i robót wykonanych oraz protokół odbioru części robót. Na dokonanie płatności częściowej wymagana jest zgoda inwestora.
Zamawiający nie przewiduje fakturowania comiesięcznego wg procentowego zaawansowania robót.

Ryszard Grzybowski

Starosta Sejneński

 


Sejny, dnia 12.06.2008 r.


Sprawa: OR-343/05/08



Odpowiedź na zapytanie nr 2



Działając zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 164 poz. 1163 z późn. zm.) Zamawiający informuje, że wpłynęło zapytanie Wykonawcy dotyczące postępowania przetargowego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego pod nazwą: Budowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Puńsku - etap III, stan surowy zamknięty z zadaszeniem.

Treść zapytania
W celu kalkulacji kosztów Wykonawca musi wiedzieć na pewno, czy będzie miał możliwość wystawienia faktury częściowej po wykonaniu 50% robót.
Odpowiedź Państwa w tej sprawie nie jest jednoznaczna i uzależnia wystawienie faktury od uzyskania w przyszłości zgody Inwestora.
Prosimy, więc o jednoznaczną odpowiedź, czy Zamawiający wyraża zgodę na zafakturowanie robót po wykonaniu 50% zakresu.

Odp:
Zamawiający wyrazi zgodę na wystawienie faktury częściowej po wykonaniu 50% robót w przypadku otrzymania na konto dotacji celowych z MSWiA w wysokości niezbędnej do realizacji przedmiotowej faktury.
Zgodnie z zawartą umową z MSWiA środki finansowe zostaną przelane na konto Zamawiającego w trzech ratach oraz w następujących terminach.
I transza – zrealizowana (na koncie Zamawiającego)
II transza – do 30 czerwca 2008 r.
III transza – do dnia 30 września 2008 r.


Romuald Witkowski
Wicestarosta Powiatu w Sejnach

 


Sejny, dnia 16.06.2008 r.


OR-343/05/08



Odpowiedzi na zapytania 3 i 4



Działając zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 164 poz. 1163 z późn. zm.) Zamawiający informuje, że wpłynęły zapytania Wykonawców dotyczące postępowania przetargowego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego pod nazwą: Budowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Puńsku - etap III, stan surowy zamknięty z zadaszeniem.

 

Treść zapytania nr 1
Proszę o wskazanie skąd i jakiej mocy będzie zasilanie placu budowy. Czy możliwe będzie uzyskanie mocy 40 kW ?
Odp:
Możliwe jest uzyskanie mocy 40 kW na placu budowy szkoły w Puńsku ze stacji transformatorowej znajdującej się niedaleko placu budowy. Należy wystąpić do Zakładu Energetycznego Białystok S.A. Rejon Energetyczny Suwałki (ul. Piaskowa 1, 16-400 Suwałki, tel./fax (0-87) 566 42 17) o warunki podłączenia.
Przy realizacji poprzednich etapów budowy moc o mniejszej wartości niż 40 kW była doprowadzana ze znajdującej się obok kotłowni istniejącej szkoły.

Treść zapytania nr 2
„W opisie projektu zamiennego w punkcie 5 podpunkt 1 na „Rozbudowę Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Puńsku” napisane jest o bednarce Fe Zn 30/4mm do wykonania uziomu naturalnego podłączonego do zbrojenia ław. Po wizji na placu budowy stwierdzamy iż w żadnym miejscu wskazanym w projekcie nie wystawiono bednarki. Prosimy o wyjaśnienie.”

Odp:
W odpowiedzi na brak uziomów, zauważony przez Oferenta w trakcie oględzin placu budowy, wyjaśniamy:
Projekt zamienny części dydaktycznej zawiera pewne błędy, które wyniknęły z niedokładnej inwentaryzacji wykonanych uprzednio części budynku przez projektanta. M.in. nie został uwzględniony fakt braku uziomów wyprowadzonych z ław budynku. W trakcie organizowania przetargu ustalono, że w zakresie robót etapu III zostanie uwzględnione wykonanie otoku z bednarki (raz z wyprowadzeniem uziomów ponad poziom terenu) dokoła części dydaktycznej oraz sali gimnastycznej. Ww. roboty należy wykonać równolegle z pracami ziemnymi związanymi z wykonywaniem naprawy izolacji ścian stanu zerowego. W opublikowanych dokumentach przetargowych zabrakło przedmiaru robót związanych z wykonaniem otoku, przedmiar ten zostanie w najbliższym czasie dodany do dokumentów przetargowych.
Część robót związanych z konstrukcją zerowego stanu części dydaktycznej (naprawa izolacji, monolityczne ściany odciążające zewnętrzne ściany piwnic, dodatkowe belki, monolityczne, dodatkowe filarki w oknach piwnic, zmiany w stolarce okiennej, itp.) również nie została uwzględniona w projekcie zamiennym. W tym przypadku roboty te zostały już uwzględnione w opublikowanym przedmiarze robót budowlanych, a podstawą do ich wykonania będą dodatkowe rysunki zamienne, dostarczone przez projektanta.

Treść zapytania nr 3
„W przedmiarze robót budowlanym w dziale nr.3 stropy i wieńce nad częścią dydaktyczna do układania płyt stropowych przewidziany jest żuraw wieżowy. Po oględzinach placu budowy stwierdzamy że praktyczniejszym i tańszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie dźwigu kołowego o udźwigu 50 ton i wybudowanie drogi tymczasowej z płyt betonowych. /Bardzo ograniczony plac budowy oraz konieczność prowadzenia prac instalatorskich./ Nadmieniamy że w specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót w punkcie 9.2.4. taka sytuacja z została przewidziana. Prosimy o rozważenie oraz zmianę decyzji oraz uwzględnienie tego w przedmiarze robót.”

Treść zapytania nr 4
„Przy pracach instalacyjnych nie ujęto robót geodezyjnych tj, inwentaryzacji przed wykonawczej oraz po wykonawczej. Dokumentacja techniczna tego wymaga.”

Odpowiedzi na pytania nr 3 i 4
W odpowiedzi na pytania 3 i 4, dotyczącego żurawia wieżowego, jak również obsługi geodezyjnej na budowie wyjaśniamy:
Przedmiar robót zawiera pozycje przedmiarowe odpowiadające robotom podstawowym.
W przedmiarze robót nie uwzględnia się robót tymczasowych i towarzyszących.
Pod pojęciem roboty podstawowe, należy rozumieć taki zakres prac, które po wykonaniu są możliwe do odebrania pod względem ilości i wymogów jakościowych oraz uwzględniają przyjęty stopień scalenia robót.
Roboty tymczasowe – to prace, które są projektowane i wykonywane jako potrzebne do wykonania robót podstawowych, ale nie są przekazywane Zamawiającemu i są usuwane po wykonaniu robót podstawowych. Do robót tymczasowych między innymi należy zaliczyć ustawienie rusztowań, wykonanie szalunków, odwodnień itp. Prac tymczasowych nie uwzględnia się w przedmiarze robót jako wydzielonych pozycji. Nie są one odrębnie opłacane, a koszt ich wykonania ma być uwzględniony w cenach robót podstawowych, z wyłączeniem przypadków, gdy istnieją uzasadnione podstawy do ich odrębnego rozliczenia.
Roboty towarzyszące – to prace niezbędne do wykonania robót podstawowych, niezaliczane do robót tymczasowych, np.: geodezyjne wytyczenie obiektu, inwentaryzacja powykonawcza, niezbędne badania techniczno-jakościowe. Również prac towarzyszących nie uwzględnia się jako wydzielonych pozycji w przedmiarze robót.
Koszty montażu i demontażu obiektów zaplecza tymczasowego placu budowy oraz jego urządzenie i wyposażenie między innymi drogi tymczasowe są składnikiem kosztów ogólnych budowy, które wraz z kosztami zarządu składają sie na koszty pośrednie (KP).
Koszty pośrednie są liczone od wskaźników R i S.
Reasumując wybór technologii montażu należy do wykonawcy. Zastosowany sprzęt ma być bezpieczny oraz posiadać wszelkie dopuszczenia do pracy. Drogę tymczasową, jeśli jest taka potrzeba, należy wykonać i po zakończeniu pracy zdemontować. Prace geodezyjne należy kalkulować indywidualnie jako roboty towarzyszące, wraz z innymi niezbędnymi badaniami: jakości betonu, drożności przewodów, badań wody, rezystencji przewodu, itp.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 r. (Dz.U. Nr 130 poz. 1389)
w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym.
Materiały uzupełniające:
„Podstawy kosztorysowania robót budowlanych” - Edyta Plebankiewicz – Politechnika Krakowska 2007.


Romuald Witkowski

Wicestarosta Powiatu w Sejnach

 


Sejny, dnia 16.06.2008 r.


OR-343/05/08



Odpowiedź na zapytanie nr 5



Działając zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 164 poz. 1163 z późn. zm.) Zamawiający informuje, że wpłynęło zapytanie Wykonawcy dotyczące postępowania przetargowego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego pod nazwą: Budowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Puńsku - etap III, stan surowy zamknięty z zadaszeniem.

Treść zapytania
W nawiązaniu do pisma nr OR-343/05/08 z dnia 12.06.2008 r. proszę o potwierdzenie, że płatność za wykonane roboty odbędzie się w dwóch fakturach: 
-  pierwsza po wykonaniu 50% robót objętych zamówieniem 
-  druga po wykonaniu 100% robót objętych zamówieniem
Odp:
Zgodnie z projektem umowy będącym załącznikiem nr 5 do SIWZ dopuszcza się na pisemny wniosek Wykonawcy możliwość dokonania płatności częściowej w wysokości do wysokości 50% wartości zamówienia.
Informuję, że Zamawiający w miesiącu lipcu br. będzie posiadać środki na sfinansowanie co najmniej 50% wartości szacunkowej zamówienia i na pisemny wniosek Wykonawcy, Zamawiający dokona odbioru części robót wykonanych oraz opłaci fakturę częściową.
Należy więc uznać, że po spełnieniu przedmiotowych warunków płatność odbędzie się w dwóch ratach tj.;
- I rata po wykonaniu 50% robót objętych zamówieniem
- II rata po wykonaniu i odbiorze wszystkich robót objętych zamówieniem


Ryszard Grzybowski
Starosta Powiatu w Sejnach

Metryka strony

Udostępniający: Bogdan Kowalewski, Starostwo Powiatowe w Sejnach

Wytwarzający/odpowiadający: Henryka Ropel

Data wytworzenia: 2008-06-10

Wprowadzający: Henryka Ropel

Data wprowadzenia: 2008-06-11

Data modyfikacji: 2008-06-16

Opublikował: Henryka Ropel

Data publikacji: 2008-06-11